کد خبر: 221
484
1396/07/24 - 19:46


اسنپ به ایستگاه زنجان رسید

گزارشی از آژانس نت در زنجان

پایگاه خبری صدای زنجان

اطلس منصف- فناوری و اینترنت دو واژه آشنا‌یی ست که نقش بسزایی در زندگی روزمره ما بازی می‌کنند و اگر خوب به اطرافمان نگاه کنیم متوجه می‌شویم که کوچک‌ترین کار‌های زندگی روزمره‌مان هم به آن وابسته شده است. امروزه ‌برای خرید‌های اینترنتی،کارهای بانکی، خرید میوه تا دسته گل، از اپلیکیشن‌های جدید استفاده می‌شود و با این روند هر روزه لزوم وجود فروشگاه‌های اینترنتی و خرید‌های آنلاین، بیشتر از گذشته در زندگی احساس می‌شود.

این روزها حتما متوجه شده‌اید که بسیاری از کسب و کارهای کوچک هم از فناوری اپ‌های مخصوص در این زمینه استفاده می‌کنند. در حقیقت با انقلابی جدید روبرو هستیم که انسان هر روز یک قدم بیشتر پا به دنیای تکنولوژی می‌گذارد.

به گزارش صدای زنجان، چیزی که مدتی است تب و تاب خاصی بین مردم ایجاد کرده است، موضوع تاکسی آنلاین یا تاکسی نت است که خیلی‌ها گمان نمی‌کردند روزی برای گرفتن تاکسی و آژانس نیاز به اینترنت و استفاده از برنامه‌های اپ باشد.

پیشینه تاکسی آنلاین در سایر استان‌ها به سال93 می‌رسد. در طی 3 سال اخیر، آژانس‌های آنلاین رقبای اصلی آژانس‌های سنتی شده‌اند و پاگذاشتن تکنولوژی در این عرصه دور از انتظار نبوده است.

"اسنپ" صنعت حمل و نقل درون شهری را با تکنولوژی پیوند زده است. این اپلیکیشن درخواست خودرو، بر گوشی‌های همراه نصب می‌شود و با اینترنت کار می‌کند.

اسنپ خلا معضلات حمل نقل درون شهری را شناسایی و تا حدی برای برطرف کردن آن راه‌حل داشته و با استفاده از این برنامه، راهکار هوشمندانه‌ای به مردم ارائه می‌دهد. مقرون به صرفه بودن، کیفیت و در دسترس بودن، سه ویژگی است که این اپلیکیشن به همراه دارد.

در همین رابطه با صاحبان آژانس اینترنتی زنجان مهدی محمدی و فرزاد جعفری به گفتگو نشستیم. می‌گویند در ابتدا چندین سال به صورت آژانس سنتی کار می‌کردند و این ایده به ذهنش رسید که در زنجان هم مانند سایر کلان شهرهای کشور، مردم بتوانند از اپلیکیشن آژانس نت استفاده کنند. آنان جواز کسب و کار مجازی را گرفتند و این اپلیکیشن را در استان از اوایل مهرماه امسال رواج دادند.

در ابتدا فعالیت‌شان مثل هرکسب و کار نوپایی با تیم کوچکی شروع شده، اما در مدت کوتاه بازتاب‌ها زیاد شد و رانندگان برای ثبت‌نام به شرکت آژانس اینترنتی مراجعه کردند و از طرف دیگر، مردم نیز برای مسافت‌های درون شهری خود این اپلیکیشن اسنپ را بر روی گوشی‌هایشان نصب کردند.

به گفته‌ صاحب آژانس نت در زنجان حدود 1000 تا 1500 نفر از این برنامه استفاده می‌کنند و قرار است به غیر از آژانس نت، وانت نت،پیک موتوری هم به این نرم‌افزار اضافه شود و در هر منطقه شهری، چندین نفر راننده وجود داشته باشد که هر راننده نزدیکترین مسافر را جابجا کند.

نحوه کسب درآمد اسنپ

اسنپ در واقع از طریق حق کمیسیونی که به ازای هر مسافت درون شهری از راننده می‌گیرد کسب درآمد می‌کند. به گفته صاحب آژانس اینترنتی، این حق کمیسیون 4 درصد است که البته این مبلغ در مسافت داخل شهری محاسبه شده و در خارج از شهر، نسبت به مسافت مختلف، کمیسیون متفاوت تعلق می‌گیرد. در آژانس‌های سنتی، حق کمیسیون به صورت 18درصد است که به مدیر آژانس داده می‌شد.

هزینه که هر مسافر در مسافت‌های درون شهری پرداخت می‌کند 3500 تومان است. که نسبت به آژانس‌های سنتی کمتر است اما سوالی که به وجود می‌آید این است که چرا اسنپ ارزان‌تر است؟ گفته می‌شود که هر راننده وقتی مسافری را به مقصد مورد نظر می‌رساند در مسیر برگشت با استفاده از این اپلیکیشن مسافری دیگری را جابه جا می‌کند که از این طریق هم راننده با ماشین خالی برنمی‌گردد هم به نفع مسافران است و هزینه کمتر پرداخت می‌کنند. در روزهای بارانی و یا روزهای تعطیل هم که رانندگان دربستی هزینه بیشتری دریافت می‌کردند؛ در آژانس نت هزینه تفاوتی نمی‌کند.

آژانس‌ها چندان دل خوشی از این نرم‌افزار ندارند چون نگران کم‌شدن مشتریان هستند که بر روند اقتصادی‌شان تاثیر بگذارد. یکی از تاکسی سرویس‌ها در این زمینه می‌گوید:"این برنامه به تازگی وارد استان شده است. با این وجود هستند کسانی که نمی‌توانند به این نرم‌افزارها اعتماد کنند. اکثر کسانی که با ما تماس می‌گیرند یا محلی‌اند یا آشنایند البته نمی‌توان طولانی مدت را پیش‌بینی کرد شاید بر اقتصاد ما تاثیر بگذارد."

با این نرم‌افزار به سادگی می‌توان مبدا و مقصد را مشخص کرد و هزینه حمل و نقل درون شهری خود را از پیش درخواست کرد و دید. قابلیت‌هایی مثل سفر دو مقصده، سفر رفت و برگشت، توقف در مسیر، امکان پرداخت نقدی و اعتباری و از همه مهمتر امکان مشاهده اطلاعات راننده و بسیاری از این موارد از ویژگی‌های اصلی اسنپ است. این موارد به همراه پشتیبانی 24 ساعته است و همیشه در دسترس قرار دارد. ولی یکی از معایب این نرم‌افزار این است که در مکانی که اینترنت وجود نداشته باشد

از این نرم افزار نمی‌توان استفاده کرد.

در گفتگویی که خبرنگار صدای زنجان با مجتبی عبدی، رئیس اتحادیه آژانس‌های استان برای پیگیری نظارت بر فعالیت این آژانس اینترنتی داشت، اعلام شد که جواز این نرم‌افزارها را اتحادیه کشوری داده بنابراین زیر نظر اتحادیه‌های استان فعالیت نمی‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مردم می‌توانند به این نرم‌فزار اعتماد کنند یا خیر، اعلام داشت: اتحادیه هیچ نظری در مورد این نرم‌افزار ندارد و برای اطلاعات دقیق باید به سراغ اداره اماکن استان بروید.

در گفتگویی که خبرنگار صدای زنجان با سرهنگ علی کریمی، رئیس اماکن استان داشت، وی تاکید داشت: مرجع صدور مجوز برای این شغل اینترنتی اماکن نبوده و در خصوص آژانس نت هم هیچ استعلامی از سازمان اماکن انجام نگرفته است و اماکن در قبال مشکلات به وجود آمده هیچ‌گونه مسئولیتی نداشته و دخل تصرفی در آن ندارد چون مجوز فعالیت این‌گونه نرم‌افزارها از طریق اتحادیه‌های کشوری صادر می‌شود.

در حالی که هیچ ارگانی مسئولیت نظارت بر این شغل اینترنتی را در زنجان بر عهده نگرفت، شاهد ورود تکنولوژی در ابعاد مختلف زندگی خود هستیم که چه خوب و چه بد، اثرات خود را بر زندگی ما گذاشته و بسیاری از کارهای روزمره ما از طریق آن دچار تحول شده است. اسنپ نیز تکنولوژی‌ست که هر روزه بر امکانات آن افزوده می‌شود و به مسافر این اجازه را می‌دهد که شماره موبایل راننده، نام راننده، هزینه سفر برای مسافر پیش از آغاز سفر و مدل پلاک  را در اختیار داشته باشد و شاید به زودی یکی از نرم‌افزارهای کاربردی در زندگی روزانه زنجانی‌ها شود و این در حالی است که هنوز فکری برای عواقب استفاده از آن نشده است.

 

#  روزنامه صدای زنجان؛ گوناگون ؛ آژانس اینترنتی

 

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx221
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»