کد خبر: 278
538
1396/08/23 - 19:46


گزارش صدای زنجان از روند تغییرات استانداران دولت دوازدهم و ماندگاری استاندار زنجان

عدم تغییر استاندار زنجان در کنار چهار استان دیگر

پایگاه خبری صدای زنجان

مهدی سهرابی- گرچه دولت دوازدهم پس از پیروزی در انتخابات اردیبهشت امسال و پشت سر گذاشتن تشریفات مرسوم چند ماهی‌ست کار خود را به صورت جدی آغاز کرده و حتی چندی پیش کابینه ناقص دولت نیز با تعیین تکلیف وزرای نیرو و علوم ترمیم شد اما داستان تغییر استانداران دولت دوازدهم هنوز ادامه دارد و هر روز اخبار رسمی و غیررسمی از تغییر استانداران کشور به گوش می‌رسد.

در این میان ماندن یا رفتن استاندار زنجان هم که با آغاز پاییز سال گذشته به زنجان آمده و یک سالی از حضورش در زنجان می‌گذرد داستان دیگری دارد، داستانی که تأکید استاندار بر ماندن و اصرار منتقدان بر رفتن متن اصلی آن است.

گرچه زمزمه‌ها برای تغییر استاندار زنجان با آغاز تغییرات استانداران کشور بالا گرفت و نام‌های بسیاری هم کاندیدای حضور در ساختمان سفید استانداری زنجان شدند اما در نشست خبری هفته دولت سال جاری بود که اسداله درویش‌امیری تأکید کرد، در مقام استانداری حضور دارد و خبری از رفتن او نیست گرچه حتی با این وجود برخی اخبار غیر رسمی از رفتن او را منتشر می‌کردند.

در این بین نماینده مردم خدابنده در مجلس ادامه حضور درویش‌امیری در استان را منوط به نظر وزیر کشور با توجه به تغییر کابینه در دولت دوازدهم دانست و تأکید کرد که هنگام تغییرات رایزنی‌ها، پیشنهادات و شایعات برای تغییرات در همه استان‌ها افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به انتظارات نمایندگان از استاندار بیان کرد: خوشبختانه تعامل خوبی بین نمایندگان استان وجود دارد و به دنبال توسعه و پیشرفت استان و شهرستان‌ها بوده و برای نمایندگان فرقی ندارد که چه کسی به‌عنوان استاندار انتخاب شود گرچه به این موضوع هم اشاره کرد که نمایندگان با کسی عقد و اخوت نبسته و به هیچ وجه به دنبال منافع شخصی خود در تصمیمات نیستند.

بیگدلی با اشاره به اینکه برای نمایندگان فرقی نمی‌کند چه کسی به عنوان استاندار در زنجان فعالیت کند، تاکید کرد: برای نمایندگان استان زنجان پیشبرد منافع عمومی مردم توسط استاندار مهم‌ترین اولویت است.

با وجود این که به نظر می‌رسید پرونده تغییر استاندار زنجان با ماندگاری درویش‌امیری بسته شده است حتی کار به معرفی نماینده اسبق زنجان و طارم در مجلس ششم به‌عنوان استاندار جدید زنجان از سوی برخی جریان‌ها رسید اما سعداله نصیری قیداری ضمن تأیید پیشنهاد استانداری زنجان به وی، خبر از رد این پیشنها د و ارائه رزومه به دولت برای وزارت علوم داد.

بعد از انتشار این اخبار نوبت به نماینده ماهنشان در مجلس رسید که به‌کل رایزنی برای تغییر استاندار زنجان را رد کرد و حتی گفت که نمایندگان استان در مجلس برنامه‌ای برای تغییر استاندار زنجان نداشته و رابطه خوبی بین نمایندگان استان و استاندار فعلی برقرار است.

آرامش در استانداری زنجان پس از یک کش‌و‌قوس چند هفته‌ای برای تغییر استاندار برقرار بود تا این که دیگر نماینده اسبق استان در مجلس باز سخن از استاندار و استانداری به میان آورد و این بار ابوالفضل شکوری بود که با اذعان به این نکته که کاندیداهای مورد نظر برای استانداری زنجان توانایی لازم را نداشتند مهر تأیید دیگری بر ماندن درویش‌امیری زد.

شکوری در گفت‌وگوی چند روز پیش خود با خبرگزاری‌ها با ذکر این نکته که درست است که استاندار فعلی زنجان بومی نیست، اما ارتباط خوبی با مردم و گروه‌های مختلف سیاسی و احزاب دارد، گفت: حضور در بین مردم و آشنا شدن با مشکلات آنها از نزدیک، کمک شایانی به اجرای طرح‌های توسعه‌ای و همچنین عملکرد بهتر استاندار می‌کند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی همچنین به ارتباط مطلوب استاندار زنجان با احزاب و بهره‌گیری از ظرفیت آنها اشاره کرد و گفت: کارنامه اجرایی درویش‌امیری نسبت به استانداران قبلی بهتر است، چرا که هم‌سو با نظام بوده و هم موافق نظرات رهبری و هم ه‌مسو با دولت عمل کرده است.

وی با رد شایعات مطرح شده در زمینه تغییر استاندار زنجان گفت: نظر نمایندگان ادوار استان بر بقا و ادامه فعالیت استاندار است و بحث تغییر وی مطرح نیست، چرا که درویش امیری فردی میانه‌رو بوده و در زمینه سیاسی جناحی عمل نکرده و مصلحت استان را ارجح دانسته است.

نماینده سابق مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شایعات تغییر استاندار اغلب از سوی طیف اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود، افزود: البته نفرات پیشنهادی از سوی برخی اصلاح‌طلبان گزینه‌های خوبی نبوده و حتی پیش‌بینی بنده این است که در صورت انتخاب به این سمت ضعیف‌تر از استاندار سابق عمل خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان ادوار استان زنجان، حامی استاندار فعلی هستند، تصریح کرد: قطعا تغییر استاندار در این برهه زمانی که وی به تازگی با شرایط استان آشنا شده به صلاح نیست.

شکوری موضوعات مطرح شده در فضای مجازی درباره تغییر استاندار زنجان را شایعه خواند و گفت: در واقع سفر اخیر وزیر کشور به زنجان نیز با هدف رد همین شایعات صورت گرفت، وگرنه وزیر کشور دلیلی برای حضور در استان در آن بازه زمانی نداشت.

وی در پایان با تأکید بر همدلی و وفاق بیش‌تر بین احزاب و گروههای سیاسی و مجموعه استانداری به منظور موفقیت استان تصریح کرد: باید از فرصت‌ها برای توسعه بیشتر استان بهره‌ گرفت و نباید با مطرح کردن شایعات بی پایه و اساس زمینه ضعف فعالیت سیستم مدیریتی موجود را فراهم کرد، چرا که این امر اصلا به نفع استان نیست.

با این شرایط به نظر می‌رسد پرونده تغییر استاندار زنجان در دولت دوازدهم بسته شده است و گواه دیگر این موضوع اعلام احتمال تغییر سه استاندار دولت از سوی وزیر کشور در هشت استانی است که تغییری را در استانداری‌ها شاهد نبوده‌اند و از استانداران استان‌های خراسان‌رضوی، سمنان و قم به‌عنوان این نامزدها یاد می‌شود.

با پایان تغییرات استانداران در دولت دوازدهم، اسداله درویش‌امیری جزو پنج استانداری‌ست که بنا بر گفته وزیر کشور به کار خود در استان زنجان ادامه می‌دهد.

 

# تغییرات؛ درویش‌امیری؛ استانداران

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx278
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»