کد خبر: 442
398
1396/11/26 - 19:46


دلیل گله‌مندی مردم از مدیریت اموال شهر در جلسه شورای شهر زنجان عنوان شد

تبعیض

پایگاه خبری صدای زنجان

* رئیس شورا: متأسفم که با گذشت 40 سال از انقلاب هاشمی را قبول نداریم

* شهردار: انتصاب‌ها به کسی ربطی ندارد

* رئیس کمیسیون فرهنگی شورا: کمیسیون فرهنگی حیات خلوت سایر سازمان‌هاست 

* رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورا: اعضای شورا بابت هر ساعت جلسه، 55 هزار تومان می‌گیرند


الهام احمدی- جلسه رسمی و علنی شورای شهر زنجان دیروز با حضور تمامی اعضای شورای شهر و شهردار در حالی تشکیل شد که می‌توان از آن به عنوان یکی از پرحاشیه‌ترین جلسات شورای پنجم از زمان آغاز به کار آن نام برد، ضمن این‌که یکی از مهم‌ترین جلسات شورا به لحاظ ارائه لایحه بودجه سال آینده به شهرداری بود.

از جمله حواشی این جلسه جدال دو گرایش سیاسی حاضر در شورا بر سر دو موضوع مهم انتصاب‌ها و نیز نام‌گذاری یکی از معابر شهر به نام مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بود. این جدال همراه با فریاد، در حالی از سوی دو عضو شورا مطرح بود که هر دو بر دخالت ندادن گرایش‌های سیاسی خود در تصمیم‌گیری‌های شورا و نیز بر سیاسی نکردن شورا همواره تأکید داشتند. شفاف‌سازی بودجه شورای شهر و بیان ریز دریافتی اعضای شورا نیز چاشنی جلسه علنی دیروز بود.

تصویب بودجه 97 شهرداری با 8 رأی موافق، راشاد رأی نداد

نصیری: تبعیض مردم را گله‌مند کرده نه کمبودها

احمد نصیری در ابتدا در نطق پیش از دستور خود طبق معمول هر جلسه با بیان گلایه‌مندی‌ها و انتظارات مردم از مجموعه مدیریت شهری به ویژه شهرداری و شورا به نگرانی شهروندان در زمینه تبعیض ناروا و سوءاستفاده از اموال آن‌ها اشاره کرد و گفت: مردم از کمبود گلایه ندارند بلکه تبعیض مردم را ناراحت می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان ضمن تقدیر از شهردار برای تحویل به موقع بودجه و نیز تلاش اعضای شورای شهر و صرف زمان بیش از 650 نفرساعت کاری برای بررسی آن گفت: امروز بودجه تحویل شهردار می‌شود.

وی با اشاره به این‌که رعایت عدالت و انصاف در توزیع خدمات شهری به ویژه مناطق کمتر برخوردار نباید کم توجهی شود چرا که متأسفانه در دوره‌های پیشین در توزیع بودجه به مناطق کم برخوردار بی‌توجهی شده است، خاطرنشان کرد: ساماندهی بودجه فرهنگی و اجتماعی و شفاف‌سازی آن نیز مورد تأکید است چرا که نباید این سیاست به مخالفت با سیاست‌های فرهنگی و مذهبی در سطح شهر منجر شود.

رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به این‌که در شرایط فعلی موازی‌کاری بسیار زیاد است و عدم ساماندهی آن سبب شده است که اشخاص و دستگاه‌ها از شهرداری انتظار داشته باشند و متأسفانه گاهی موجب ایجاد رانت شود و حیف و میل بیت‌المال را به همراه داشته باشد از همین رو درخواست داریم که دریافتی‌ها و هزینه‌های بودجه فرهنگی را ساماندهی کنند، بیان کرد: شهردار باید تکالیف خود را در حوزه شهروندی مدیریت کند، برای تحقق بودجه تلاش دو چندان نیاز است و انتظار اعضا این است که این بودجه تحقق پیدا کند و برای همه ما لازم است که در این زمینه هم برنامه‌ریزی و هم جدیت داشته باشیم و افرادی که در تحقق بودجه تلاش دارند، مورد تشویق قرار گیرند.

وی با اشاره به این‌که پروژه‌های شاخص باید اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی شود، چرا که مردم از طولانی شدن پروژه‌ها و عدم شفاف‌سازی آن گله‌مند هستند بنابراین نباید اجازه دهیم، پروژه‌ای که در عرض یک سال تمام شدنی است، سال‌ها طول بکشد، عنوان کرد: نظارت دقیق و اولویت دادن به خریدهای استانی باید مورد توجه قرار گیرد.

حمیدی، عضو موافق: افزایش کیفیت فضاهای شهری از نقاط قوت لایحه 97

حمید حمیدی، عضو شورای شهر زنجان با اشاره به این‌که از جمله نقاط قوت عنوان شده در بودجه سال 97، افزایش کیفیت فضاهای شهری است، خاطرنشان کرد: در قالب تذکر به شهردار باید عنوان کنم که برای سال آینده باید تغییراتی در ساختار و چارچوب بودجه باید اعمال شود در این بین سهم درآمد پایدار نیز مشخص نشده است چرا که باید سرانه جمعیتی را در توزیع بودجه قرار دهیم.

وی ضمن انتقاد از رویه فعلی شهرداری در زمینه کارت‌های شهروندی تصریح کرد: در ابتدای کار گفتید کارت شهروندی را تبدیل به برند می‌کنید در حالی که پس از چند ماه هیچ آثاری از برند عنوان شده نیست چرا که هیچ اقدامی در حوزه کارت‌خوان‌های تاکسی‌ها انجام نشده است در این بین اگر شهردار اعتقاد به برندسازی کارت‌های شهروندی دارد باید به جد پیگیر بوده و زیرمجموعه شهرداری را نیز به این باور برسانند.

راشاد، عضو مخالف: سبزه‌میدان به مثابه یک زخم است که باید اقدامات فوری برای آن کرد

عباس راشاد دیگر عضو شورای شهر ضمن اشاره به زحمات کشیده شده برای بررسی بودجه شهرداری زنجان با بیان این‌که مردم باید بدانند که شهردار در طول چند سال چه کار خواهد کرد تا آن را رصد کنند، یادآور شد: من در بودجه چنین چیزی ندیدم.

وی با اشاره به این‌که در قانون نیز آمده است که بودجه  شهرداری  باید پنج ساله باشد و یک برش یک ساله نیز تدوین شود، در سیاست‌های کلی درآمدی بودجه نیز سیاست خاصی مشاهده نشد در حالی که برخی بودجه  شهرها مثلاً همدان 93 درصد افزایش داشت، یادآور شد: میزان درصد افزایش عنوان شده در بودجه با نیازها در هزینه و درآمد مطابقت ندارد. در این بین شهردار گفته بود از مشاوران نیز در تدوین بودجه استفاده کرده است ولی کاش از نظر مشاوران بومی نیز استفاده می‌شد.

راشاد  با اشاره به این‌که موضوع پروژه سبزه میدان نیز به عنوان تبصره در نظر گرفته شده است، ما باید این مشکل را حل کنیم چون  سبزه‌میدان به مثابه یک زخم است که باید اقدامات فوری برای آن کرد، افزود: چاله  ایجاد  شده در سبزه‌میدان به دست مدعیان بوده است، من در سبزه میدان که در واقع انتظار مردم است، چیزی ندیدم که انجام شود.

عضو شورای اسلامی شهر زنجان با اشاره به ضرورت کاهش هزینه‌های پرسنلی بوده است، گفت: در  بودجه  فرهنگی نیز که مشاهده شد شهردار در حوزه فرهنگی هیچ سیاست مشخصی ندارد و اصرار به کاهش  بودجه  به یک درصد، نیز امری  عجیب  و غریب است، برای مثال در اردبیل 10 درصد  بودجه  به فرهنگی اختصاص دارد، در شهر تهران نیز وقتی در سال آینده بودجه فرهنگی به 6 درصد کاهش یافت، همه اعضا نیز به آن اعتراض کردند.

خدایی: عملیاتی شدن بودجه مستلزم کنترل و نظارت بیش‌تر است

سجاد خدایی دیگر عضو شورای شهر زنجان با اشاره به این‌که در تدوین بودجه دو رویکرد مورد توجه بود که از جمله آن‌ها تلاش مجموعه شهرداری برای تنظیم دقیق بودجه و دیگری تلاش اعضای شورای شهر برای تصویب و ارائه به موقع آن به شهردار است، بیان کرد: خطاب به شهردار باید عرض کنم که برای عملیاتی شدن بودجه باید کنترل و نظارت‌ها بیش از پیش افزایش یابد.

وی با تأکید بر این‌که موضوع خزانه‌داری و انتخاب خزانه‌دار در شهرداری باید با رویکرد منطقه محوری و بودجه محوری عمل شده و این موضوع در دستور کار شهرداری قرار گیرد، خاطرنشان کرد: افزایش بودجه نیاز به ریل‌گذاری دارد در این بین عملیاتی کردن بودجه و جاری‌سازی آن در انجام پروژه‌ها نیازمند کنترل هزینه‌ها است و نکته قابل تأمل دیگر توجه به خریدهای متمرکز است.

دادخواه: کمیسیون فرهنگی حیات خلوت سایر سازمان‌هاست

امامعلی دادخواه، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز با اشاره به این‌که امیدواریم بودجه فرهنگی شهرداری به میانگین کشوری نزدیک شود با ابراز گلایه‌مندی در زمینه نگاه حاشیه‌ای و کلیشه‌ای است، تصریح کرد: طبق روال متأسفانه نگرش‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در مورد فرهنگ حاشیه‌ای کلیشه‌ای است و این همچنان از گذشته تا حال ادامه دارد و نگرش‌ها کالبدی و پروژه‌ای است.

وی با تأکید بر این‌که بسیاری از برنامه‌های اجرایی شده در حوزه فرهنگ سوری، کلیشه‌ای، تبلیغی و مبتنی بر مراسم‌گرایی است، تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی که در حال حاضر جامعه ما را تهدید می‌کنند ریشه در فرهنگ دارد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با بیان این‌که اگر می‌خواهیم در حوزه فرهنگ کارهای زیربنایی داشته باشیم تعیین بودجه فعلی کافی نیست ولی اگر می‌خواهیم کلیشه‌های قبلی را ادامه داده و کمیسیون فرهنگی را حیات خلوت سایر سازمان‌ها قرار دهیم موافق افزایش بودجه فرهنگی نیستم، ابراز کرد: در بدو ورود به شورا یک میلیارد تومان از 5 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبارات فرهنگی هزینه شده بود که در عرض دو سه ماه 2.5 میلیارد هزینه شده که در پیگیری از مسئولان شهرداری عنوان کردند که هزینه روابط عمومی و مسائل حاشیه‌ای را در قالب بودجه فرهنگی قرار دادیم.

مرادخانی: شهرداری برای خرید مصالح، اقلام و نهاده‌های گیاهی از ظرفیت استان استفاده کند

مسعود مرادخانی هم به موضوع مراجعات مردمی به شورا اشاره و تأکید می‌کرد که بیشتر مراجعات مربوط به اشتغال است و در صورتی که برای خرید مصالح، اقلام و نهاده‌های گیاهی از ظرفیت استان استفاده شود می‌تواند به نوعی اشتغال‌زایی اتفاق افتد.

وی در ادامه به اجرای پروژه‌های شاخص در شهر زنجان تأکید کرد و گفت: پروژه سبزه میدان یکی از پروژه‌های مهم شهر زنجان است که نیاز به نظارت بیشتر دارد.

دویران: حقوق نجومی نداریم، مردم حساب اعضا را چک کنند

اسماعیل دویران، رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورای شهر زنجان در ادامه جلسه در راستای شفاف‌سازی و برطرف کردن ابهامات موجود در بین برخی از مردم به ارائه گزارشی از بودجه شورای شهر و ریز دریافتی‌های اعضای شورا پرداخت و ضمن تأکید بر عدم دریافت حقوق نجومی از سوی اعضای شورا افزود: بودجه شورا از ردیف ماده 16 بودجه کلی شهرداری زنجان تأمین شده و در مجموع 790 میلیون تومان به عنوان بودجه شورا در سال 97 در نظر گرفته شده که در سال 96 نیز به همین میزان بود.

وی با تأکید بر این‌که هیچ کدام از اعضای شورای شهر حقوق ثابتی دریافت نمی‌کنند و تمامی دریافتی آن‌ها از محل حق‌الجلسات است به طوری که کل دریافتی هر عضو شورا به شرط حضور 60 ساعته در جلسات شورای شهر در یک ماه با ساعتی 55 هزار تومان در حدود سه میلیون و 400 هزار تومان برآورد می‌شود، افزود: در مجموع کل حق‌ جلسه تمامی اعضای شورا در یک سال 392 میلیون تومان است.

رئیس کمیسیون نظارت و پیگیری شورای شهر زنجان از مجموع بودجه تخصیص یافته به شورای شهر 10 میلیون تومان برای هزینه‌های جاری، 20 میلیون تومان بابت هزینه آموزشی و پژوهشی، 25 میلیون تومان هزینه مأموریت‌‌های داخل کشور، 20 میلیون تومان در غالب کمک به شوراهای فرادست، 9 میلیون تومان برای چاپ اوراق و غیره در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: حساب تمامی اعضای شورای شهر زنجان در بانک ملی شعبه میدان آزادی است و برای اطمینان هر شهروندی می‌تواند به بانک مراجعه کرده و پرینت حساب آنان را دریافت کند.

لایحه‌ای که منجر به درگیری لفظی نصیری با افشارچی شد

لایحه دو فوریتی با عنوان نام‌گذاری یکی از معابر بی‌نام شهر زنجان به نام «مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» ارائه شده از سوی شهرداری به صحن علنی شورای شهر که در شورای نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی در 25/11/96 ساعت 8 روز چهارشنبه با حضور اعضای شورای نامگذاری در محل معاونت خدمات شهری شهرداری زنجان مورد موافقت دو سوم اعضا قرار گرفته بود، سبب شد برخی از اعضای شورای شهر نظیر کاظم افشارچی عضو شورای شهر و عباس راشاد به طرح و بررسی آن به صورت دو فوریتی مخالف کنند ولی در نهایت کلیات لایحه نام‌گذاری یکی از معابر شهر زنجان به نام مرحوم  هاشمی با رأی موافق 5 نفر از اعضای شورای شهر و مخالفت راشاد، افشارچی و خدایی به تصویب رسید.

در این لایحه پیشنهاد شده بود که به منظور زنده نگه داشتن نام و یاد مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی خیابان غرب به شرق خیابان ملاصدار، حدفاصل بلوار شهید مجید شهریاری کوی اندیشه، اراضی پایین کوه، خیابان اول شهرک کارمندان میدان پلیس، خیابان جدیدالاحداث بین بلوار سرداران شهید مقابل بورس، بلوار عاصم زنجانی کوی لاله، کوی فرهنگ تا میدان مدیریت به نام بلوار آیت‌اله علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی نام‌گذاری شود

شهردار زنجان در ادامه توضیح این لایحه با اشاره به این‌که از آن‌جایی که روز 5 شنبه 26 بهمن ماه همایش گرامیداشتی برای مرحوم آیت‌اله رفسنجانی در زنجان برگزار می‌شود مقرر شد نام‌گذاری یکی از معابر بدون نام شهر نیز به نام این بزرگوار نام‌گذاری شود.

حمید حمیدی در زمینه عدم دعوت از وی برای حضور در جلسه مذکور به عنوان نماینده شورای شهر در شورای نامگذاری معابر و اماکن عمومی از شهردار توضیح خواست.

عباس راشاد نیز در زمینه دو فوریتی کردن این لایحه اعتراض داشت، به گفته وی به منظور بررسی لایحه دو فوریتی باید فرماندار در جلسه حضور داشته باشد.

وی در پاسخ به صحبت‌های شهردار در این زمینه که روز 5 شنبه یکی از اعضای خانواده مرحوم آیت‌اله هاشمی در زنجان حضور می‌یابند و دلیل نامگذاری مذکور نیز به همین دلیل است، گفت: آقای شهردار شما که کار سیاسی نمی‌کنید چرا اصرار دارید تا این نامگذاری انجام شود؟

افشارچی نیز در تأیید صحبت‌های راشاد عنوان کرد: آقای هاشمی یک جریان کاملاً سیاسی در کشور است و نقطه مقابل نیز دارند، خواهش من این است که اشخاصی که معابر به نام آنان نام‌گذاری می‌کنید غاطبه مردم به آن‌ها با دید موجه نگاه کنند در حال حاضر درصد بسیار بالایی از مردم جامعه مخالف مرحوم هاشمی هستند.

وی با اشاره به این‌که تشکیل جلسه شورای نامگذاری صبح روز چهارشنبه بدون حضور نماینده شورای شهر غیر قانونی است و مصوبه مطرح شده در صحن علنی در این زمینه نیز وجهه قانونی ندارد، یادآور شد: شورا را نباید سیاسی کنیم نمی‌شود کار غیر قانونی را قانونی انجام داد.

نصیری رئیس شورای شهر زنجان نیز در واکنش به صحبت‌های افشارچی عنوان کرد: من متأسفم که پس از 40 سال از انقلاب ما به نقطه‌ای رسیدیدم که هاشمی را قبول نداریم، کسی که در زندان‌ها استخوان شکاند، بعد از مردن ایشان مشخص شد چه بلایی بر سر مردم آوردند که در آن زمان هاشمی به آن‌ها معترض بود. امیداواریم قدر سرمایه‌های انقلاب را بدانیم.

وی افشارچی را دعوت به آرامش کرد و ایجاد داد و بیداد را بر هم زدن نظم جلسه علنی دانست و بیان کرد: بحث را در شورا سیاسی نکنید شما عصبانی هستید؟ آیا نام بردن از آقای هاشمی عصبانیت می‌خواهد؟ اگر معتقدید مصوبه غیر قانونی است پس اجازه دهید تا آن را در مسیر قانونی حل و فصل کنیم.

افشارچی در صحن علنی با صدای بلند خطاب به رئیس شورای شهر عنوان کرد که آقای نصیری هر کار غیرقانونی تاکنون خواستید انجام دادید و ما سکوت کردیم، نصیری نیز در واکنش به این موضوع از وی خواست تا نمونه‌ای از این کارهای غیرقانونی را بیان کند.

افشارچی با بیان این‌که معرفی آقای کلانتری که معاون پرورشی آموزش و پرورش بود به عنوان معاون اداری مالی شهرداری از سوی شما بوده و به زور به شهردار تحمیل شده است، معرفی آقایان جعفر محمدی و بیوک ملایی به عنوان معاون فرهنگی از سوی نصیری بوده است، افزود: می‌خواهند بیوک ملایی که شخصیت کاملاً سیاسی دارد را به عنوان معاون پرورشی معرفی کنند.

شهردار: انتصاباتم قانونی است، هیچ کس حق دخالت ندارد

معصومی شهردار زنجان نیز در واکنش به ادعاهای کاظم افشارچی در زمینه تحمیل معاون اداری مالی شهرداری به وی با اشاره به این‌که من در انتصابات فرایند قانونی خودم را رفتم و به هیچ کس هم ارتباطی ندارد، خاطرنشان کرد: معمولاً دروغ را یا به راه دور می‌بندند یا به مرده، من اینجا هم راه نزدیکم هم زنده، بنابراین همین جا عنوان می‌کنم که هیچ‌گونه انتصاباتی را در شهرداری به صورت سفارشی انجام نشده، درست است برخی از پیشنهادات از سوی برخی از اعضای شورا آن هم به درخواست بنده انجام شده ولی در نهایت تمامی گزینه‌ها را به صورت ریزبینانه شخصاً بررسی کردم و افرادی که توانمند بودند و امکان عملیاتی کردن برنامه‌های من را در حوزه مربوطه داشتند انتخاب شدند.

وی خطاب به افشارچی با تأکید بر این‌که این اقدام دخالت در کار شهرداری است چرا که انتصابات از اختیارات قانونی شهرداری بوده و دخالت اعضای شورای شهر در انتصابات شهرداری جرم محسوب می‌شود، تصریح کرد: برای تعیین آقای کلانتری خودم شخصاً به نتیجه رسیدم و فرایند قانونی نیز در شورای اداری استان مصوب شده تصویبیه حراست و وزارت اطلاعات را اخذ کرده و بنده نیز وی را انتصاب می‌کنم، آقای بیوک ملایی نیز مورد تأیید من بود ولی به عدم اتمام فرایند قانونی هنوز ابلاغ او را نزدم.و دوباره تأکید می‌کنم که من به هیچ عنوان زیر بار زور نمی‌روم.

نصیری رئیس شورای شهر نیز در زمینه انتصابات انجام شده این‌گونه عنوان کرد که پس از انتخاب آقای شهردار مقرر شد هر عضو شورا اشخاص مورد تأیید که شناخت کافی از آنان دارند را به شهردار معرفی کنند دو هفته مهلت داده شد در این بین برخی از اعضای شورا اسامی را عنوان کردند برخی هم هیچ موردی را معرفی نکردند در مجموع لیست 30 نفره را به شهردار ارائه دادیم که آقای ملایی و کلانتری نیز در بین این افراد بود. در حال حاضر پس از اتمام انتصابات صحبت‌های انجام شده به معنای دخالت در کار شهرداری است.

 

#نشست شورای زنجان، شهردار زنجان، رئیس شورای زنجان

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx442
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»