کد خبر: 9115
1401/05/18 - 10:20


و صدایی که هنوز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید

وحید خاتمی

پایگاه خبری صدای زنجان

نشریه صدای زنجان در دوران بلوغ رسانه‌های مکتوب نضج گرفت. دورانی که مطبوعات با تیراژ بالایی نشر و نمو داشتند و اقشار، اصناف و طبقات مختلف جامعه، با امعان نظر و ژرف‌نگری ویژه‌ای، نشریات و روزنامه‌ها را تورق می‌نمودند.

صدالبته تدقیق در اخبار و تحلیل‌های روز و انتشار تحلیل‌های جامع و مبسوط در مطبوعات، درجه فرهیختگی و پویایی اندیشگی جامعه را به نسبت زمان متقدم اوج بخشیده بود.

نشریه صدای زنجان نیز در قرابت و مجالست با جریان‌های تحول خواهانه و اصلاحی چه در سطح ملی و چه در سطح منطقه‌ای، به دنبال تهذیب امور در سطح خرد و کلان بود.

کلیت حرکت و جریان‌های اصلاحی در تمامی ساحت‌ها، خاصه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی امری است بسیار صعب و دشوار که برای تمامی نقش‌آفرینان آن امری ملموس است. رسانه و خبرنگاری که مدخلیت آن به این جریان‌های مذکور باشد کار را بس دشوارتر می‌نماید و صدالبته این رسانه نیز مشمول این امر است.

نشریه صدای زنجان از خبرنگاران، نویسندگان، قلم‌فرسایان و شخصیت‌های متکثر استانی و ملی بهره و حظی برده است و با انبانی از اندوخته‌های انباشته‌شده روزنامه صدای زنجان را تکوین نمود که یکی از حلقه‌های مفقوده شهر و استانمان بود.

روزنامه صدای زنجان در تمامی کوران و دوران حیات خود جای خود را در اذهان و قلوب زنجانی‌ها گشوده است که سبب شده که پرتیراژترین و پر خواننده‌ترین روزنامه استانی حال حاضر  باشد.

 موفقیت عمده رسانه‌ها نه درگرو عافیت‌طلبی و حزم اندیشی بلکه درگرو تهور و شجاعت در بیان حقیقت است. اگر هر رسانه‌ای بیشتر در بیان حقایق و صدای مردم سماجت و تأکید داشته باشد به همان میزان نیز مقبولیت و مشمولیت عام خواهد یافت که در زمان حاضر این رسانه جمعی با ادله مزبور، بدل به رسانه آوانگار در سطح استان شده است. همپوشانی وجه‌تسمیه این رسانه پیام‌رسان و خبررسان با عملکرد آن کاملاً ملموس است.

یکی دیگر از نقاط مثبت احصا شده برای آن‌که علاوه بر اشتغال در روزنامه‌نگاری سنتی در اقسام  فضای مجازی نیز نمود داشته و با بهره‌گیری از تیم رسانه‌ای مجرب در استیفای حق شهروندی نیز در این شهر نقش بی‌بدیلی دارد.

آنچه از مناقب و خصایل این رسانه به رشته تحریر درامد حق مطلبی بود در حق این رسانه که به‌شرط انصاف و عدل ایجاب می‌نماید تا شانیت این امر را برجسته‌نماییم.

ولی شاید وجود یک ماهنامه، یا هفته‌نامه تحلیلی جامع که در حوزه مبانی اندیشه‌ای که بتواند صاحب‌نظران حوزه منطقه‌ای و استانی را که به محاق سکوت رفته‌اند را از خلوت به جلوت کشانده و در حوزه فکری و اندیشه‌ای، تحولی سترگ ایجاد نمایند، یکی از حلقه‌های مفقوده استان است.

رسانه‌ای تحلیلی که تولید فکر و تئوری‌هایی نماید که باب زمانه و اقتضای شرایط روز جامعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی دینی و قومیتی باشد و در سطح استانی نیز متناسب با نیازها و خواسته‌های روز بوده و بتواند خلأهای فراوان تئوریک را جبران مافات نماید که شاید مقداری از این سردرگمی که جامعه زنجان با آن درگیر است، خارج شویم.

هرچند صعوبت این امر در شهر ما که پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد بعضاً امری ممتنع به نظر می‌رسد، ولی می‌توان با ابتنای یک تحول فکری و اندیشه‌ای بدیع در قالب رسانه مکتوب تحلیلی، بعضی از ساختارهای فکری ما زنجانی‌ها را دگرگون نمود.

شایان‌ذکر است همین ساختارهای فکری متصلب و خارج از نرم‌های زمانه و عجین شده با ما زنجانی‌ها، مانع از توسعه در ابواب مختلف آن در این استان و این شهر شده است و بالتبع عقب‌ماندگی نسبت به شهرهای هم‌تراز ما را سبب‌ساز شده است.

 روز ۱۷ مرداد که روز موسوم به خبرنگار است بهانه و دستاویزی شد به حرمت و احترام تمامی اصحاب رسانه و برای تمامی مساعی که در این مسیر پر پیچ‌وخم متحمل شده‌اند، کلاه از سر برداشته و با تعظیم از روی خضوع و خشوع از زحماتشان تقدیر و تشکر به عمل‌آوریم.

از خداوند منان برایشان مزید توفیقات، عزت مستدام و سلامتی مدام مسألت می‌نماییم.

انتهای پیام/

اقدام کننده: دبیر تحریریه

صدای زنجان
sedayezanjannews.ir/nx9115


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»