کد خبر: 1115
1324
1398/02/30 - 19:46


در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان عنوان شد:

پیر می‌شویم

پایگاه خبری صدای زنجان

معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان گفت: جمعیت به کهنسالی نزدیک می‌شود که باید تمهیدات لازم در این‌باره برای دهه‌های آتی اندیشیده شود.

به گزارش ایسنا، خدابخش مرادی‌نافچی در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان اظهار کرد: توجه به مباحث نظری حوزه جمعیت ضروری است و این توجه به مباحث نظری سبب می‌شود که تصمیم‌سازی در رابطه با جمعیت، به مراتب دقیق‌تر و با ریسک پایین‌تری باشد.

این مسئول ادامه داد: بنا به آمار اعلام شده، وضعیت کشور و استان در دارا بودن جمعیت 14 تا 29 سال مناسب است و باید به این نکته توجه داشت که این جمعیت روز به روز به کهنسالی نزدیک می‌شود که باید تمهیدات لازم در این‌باره برای دهه‌های آتی اندیشیده شود.

وی با اشاره به راهبردی بودن شورای جمعیت، افزود: وقتی عنوان راهبردی بودن به جلسات اطلاق می‌شود، هدف از تشکیل جلسه علاوه بر تبیین مشکلات موجود در راستای حوزه جمعیت باید به ماموریت و وظایف دستگاه‌ها برای برطرف کردن آن باشد؛ چراکه هر دستگاهی در جلسه شان نزولی دارد و باید بر اساس ماموریت و وظایفی که دارد، اقداماتی را انجام دهد.

مرادی‌نافچی با تاکید بر بومی‌سازی سیاست‌ها، تصریح کرد: سیاست‌های کلی در رابطه با مشکلات حوزه جمعیت تا حدودی تبیین شده است، به همین دلیل انتظار می‌رود که در جلسات آتی راهکارها بررسی و وظایف هر دستگاهی که در جلسه حضور دارد مشخص شود تا بتوان تا پایان سال اقدامات عملی در این راستا انجام شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار نجان، یادآور شد: باید اقدامات عملی در راستای حل مشکل کاهش موالید، وضعیت طلاق، تقویت هویت ایرانی - اسلامی، افزایش سن ازدواج، کاهش باروری و ...، برنامه‌ریزی و عملیاتی شود تا بتوان مشکلات را به مرور زمان حل کرد.

وی با اشاره به تشکیل ستاد صیانت از خانواده در استان، گفت: افزودن بر تعداد جلسات راهکار مناسبی نیست ولی حوزه جمعیت نیازمند تشکیل جلسات کارشناسی و حضور فعال دستگاه‌ها بر اساس وظایف‌شان است. همچنین باید از سمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در این زمینه استفاده شود. علاوه ‌بر آن بر شورای راهبردی جمعیت که ماهانه باید حداقل یک‌بار تشکیل شود، به عنوان فرصتی مغتنم نگاه شود.

1.24 درصد؛ نرخ رشد جمعیت استان در 60 سال اخیر

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز در این جلسه گفت: سال 95 با نرخ رشد 1.24 درصد، کم‌ترین نرخ رشد را در 60 سال اخیر داشته است.

شهرام طهماسبی اظهار کرد: اولین سرشماری کشور در سال ۱۳۳۵ انجام و قریب به ۱۹ میلیون نفر جمعیت در کشور ثبت شد و میزان جمعیت در کشور در سرشماری سال ۹۵ به بیش از ۸۰ میلیون نفر رسید.

این مسئول ادامه داد: بر اساس آمار سرشماری‌های در طی 60 سال اخیر در سال 65 کشور بیشترین نرخ رشد را با 4 درصد داشت و کم‌ترین نرخ رشد مربوط به سال 95 با 1.24 درصد بوده است که در این سال جمعیت استان بیش از یک میلیون و 52 هزار نفر بوده است.

وی افزود: در سال 95، استان 1.3 درصد از جمعیت کشور را داشت که این مهم در برخی استان‌ها نظیر سمنان و ایلام زیر یک درصد بوده و این استان‌ها توزیع جمعیتی پایینی دارند.

طهماسبی تصریح کرد: سهم جمعیت استان‌ها در فاصله سال‌های 85 تا 95 نشان می‌دهد که در 17 استان کشور شاهد کاهش سهم جمعیتی هستیم که استان زنجان بین این 17 استان قرار دارد و در 13 استان نیز شاهد افزایش سهم جمعیتی در سال‌های 90 تا 95 هستیم. بالاترین سهم جمعیتی در سال 95 مربوط به استان تهران با 16.6 درصد و کم‌ترین سهم جمعیتی مربوط به استان ایلام با 73 ‌صدم درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یادآور شد: در سال 95 میزان شهرنشینی در کشور 74 درصد و در استان زنجان 67.3 درصد است و انتظار می‌رود که این شاخص در 1405 در کشور 77.4 درصد و در استان زنجان به 70.5 درصد برسد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال 1405 جمعیت شهری زنجان به یک میلیون و 163 هزار نفر و جمعیت روستایی 820 هزار نفر نیز برسد.

وی اظهار کرد: بررسی روند تغییرات جمعیت شهری و روستایی استان در طی 25 سال اخیر نشان می‌دهد که در طول این سال‌ها از سهم جمعیتی روستایی کاسته و به سهم جمعیت شهری اضافه شده است، به نحوی که در سال 1375 برای اولین‌بار سهم جمعیت شهری از جمعیت روستایی پیشی‌ گرفته و این روند افزایش تا سرشماری 1395 نیز ادامه داشته است.

رشد جمعیت استان رو به کاهش است

هم‌چنین معاون دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به کاهش رشد جمعیت استان زنجان گفت: رشد جمعیت استان زنجان رو به کاهش است.

محمدرضا صائینی اظهار کرد: در جمعیت شهری از لحاظ شناسایی جمعیت مشکل داشتیم چون پرونده‌‌ها به صورت کاغذی بود و امکان ثبت داده به صورت الکترونیکی نداشتیم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر آمار جمعیت استان در سامانه یکپارچه الکترونیک به صورت دقیق ثبت می‌شود تصریح کرد: دقیق ترین آمار از جمعیت استان زنجان را داریم و ثبت آمارها به صورت کامل انجام می‌شود.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان براساس آخرین آمار برای یک میلیون و 77 هزار نفر پرونده الکترونیکی تشکیل شده است بیان کرد: همه مشخصات افراد در این سامانه به صورت کامل ثبت شده است.

وی مرگ و میر را یکی از شاخص‌های مهم عنوان کرد و افزود: سامانه ما دقیق‌ترین آمار ثبت مرگ و میر را دارد چون پزشکی قانونی فقط مواردی که از کانال پزشکی قانونی رد می‌شود را ثبت می‌کند یا در ثبت احول مرگ و میرهایی که در روستاها اتفاق می‌افتد و برخی‌ها از باطل کردن شناسنامه‌ها می‌گریزند ثبت دقیق را نمی‌تواند داشته باشد.

صائینی خاطر نشان کرد: سامانه دانشگاه علوم پزشکی دسترسی به دورترین نقاط روستایی هم دارد پس آمار دقیق‌تری را دارد.

وی افزود: در بحث جمعیت ناباروری را مطرح کردند که در سطح ملی حدود 3 میلیون نفر بوده که حوزه سلامت در این راستا سعی کرده کارهایی را انجام دهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: کار حوزه سلامت در این حوزه بسیار مشکل است و یک سری از موارد را می‌توان پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه فرزند آوری نیز تلاش‌های زیادی صورت گرفته است افزود: در این راستا برنامه‌های مختلفی هر ساله برگزار می‌شود و کلاس‌های آموزشی در زنجان هر ساله برگزار می‌شود.

صائینی در ادامه با اشاره به اینکه 70 درصد از جمعیت استان شهری است، بیان کرد: روند جمعیتی استان زنجان روند کاهش دارد.

وی با اشاره به میزان رشد جمعیت استان زنجان افزود: در سال 96 درصد رشد جمعیت استان زنجان 1.93 درصد در منطقه شهری بوده و در سال 97 به 1.47 درصد رسیده است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان عنوان کرد: میزان رشد جمعیت روستایی در استان زنجان تقریبا ثابت بوده و تفاوت چندانی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع تقلیل رشد جمعیت را در سطح استان سال گذشته نسبت به سال 96 شاهد هستیم.

صائینی با اشاره به اینکه در نرخ باروری کلی افزایش سن ازدواج مطرح است افزود: سن ازدواج در حال حاضر در استان زنجان بالای 30 سال رسیده است.

وی عنوان کرد: به بهانه‌های مختلف نیز بین ازدواج و فرزند آوری اتفاق افتاده و همچنین بین تولد‌های بعدی نیز فاصله زیادتر شده است.

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx1115
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»