کد خبر: 1943
1399/02/20 - 12:19


جوینده گنج زیرخاکی جان باخت

یافتن دفینه (سکه و عتیقه زیرخاکی) در زنجان یک قربانی و یک مصدوم برجا گذاشت

پایگاه خبری صدای زنجان

پایگاه خبری صدای زنجان- یافتن دفینه (سکه و عتیقه زیرخاکی) در زنجان یک قربانی و یک مصدوم برجا گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری صدای زنجان و به نقل ازایرنا، رییس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان زنجان افزود: این حادثه، در اراضی کشاورزی روستای کزبر، حین عمق بخشی به چاه حفر شده به منظور دستیابی به دفینه اتفاق افتاد.

سرهنگ کارآگاه جعفر رحمتی سن این جویندگان دفینه که سه نفر بودند را ۲۵ تا ۳۰ سال ذکر کرد و اظهارداشت: علیه این افراد نیز اعلام جرم صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: یکی از  در این سه نفر که ته چاه مشغول کار بوده به دلیل انتشار و استنشاق گاز متان دچار خفگی شده و جان خود را از دست داده بود و نفر دوم نیز که موتورسیکلت ساز بوده پس از اطلاع از مرگ همدستش، برای نجات وی سراسیمه و دستپاچه و از ناحیه مچ پا دچار آسیب شده است.

رحمتی با بیان اینکه این فرد آسیب دیده موضوع مرگ را به ماموران مستقر در پاسگاه نیک‌پی اطلاع داده و هرچند به خاطر ترس از اتهام و دستگیری، اصل قضیه را مخفی نگه داشته اما بود اما پلیس در تحقیقات و بررسی های صورت گرفته به راز مرگ این جوینده زیرخاکی پی برد. 

رحمتی با بیان اینکه هرگونه گمانه زنی ازجمله بحث قتل و دگرکشی در این حادثه به هیچ وجه صحت ندارد و شایعات پیرامون نیز حقیقت ندارد، افزود: بررسی ها حکایت از این داشت که مرگ این جوینده دفینه به خاطر انتشار و استنشاق گاز متان که بسیار سمی نیز است اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه افرادی که در پی دفینه هستند معمولا دچار اوهام (گمان و خیال) هستند و اغلب نیز در دستیابی به سکه و اشیاء قیمتی مدفون شده در خاک به بن بست می رسند، اظهار داشت: آنهایی که دنبال چنین کارهایی هستند همواره به صورت شبانه روز گرفتار تجهیزاتی چون بیل و کلنگ می باشند که در برخی مواقع نیز به اشیایی دست پیدا می کنند که قیمتی نبوده بلکه فقط ارزش تاریخی دارند.

عمده گازهای تولید شده در چاه پنج نوع "آمونیاک، سولفید هیدروژن(هیدروژن سولفوره)، کربن مونوکسید، کربن دی اکسید (گازکربنیک) و متان" است که اغلب بدون رنگ و بو بوده و باعث مشکلات تنفسی، خفگی و در نهایت مرگ خاموش می شود و معمولا افرادی که این گازها را تنفس می‌کنند متوجه آن نشده و در صورت اطلاع نیز امکان خروج از آن وضعیت را ندارند.

روستای کزبر که نامهای دیگر آن نیز (کوزه آباد و کاریزآباد) است از توابع بخش زنجانرود شهرستان زنجان است.

انتهای پیام


صدای زنجانفرماندهی انتظامی استان زنجانجوینده گنج و زیرخاکی
sedayezanjannews.ir/nx1943


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»