کد خبر: 7956
146
1400/06/18 - 15:45


وضعیت پروژه احداث زائرسرای حسینیه اعظم زنجان در مشهد؛

پیشرفت «صفر» بعد از 10 سال

مدیر روابط عمومی حسینیه اعظم(ع): باید در حد خودمان باشیم و بلنپرواز نباشیم، در حال حاضر عملیات اجرایی دو پروژه عمرانی حسینیه اعظم شامل مجتمع تجاری- فرهنگی گلشهر زنجان و زائرسازی مشهد سال‌هاست که آغاز نشده‌ است!

پایگاه خبری صدای زنجان

پایگاه خبری صدای زنجان- حدود 10 سال قبل، حسینیه اعظم زنجان برای خرید زمینی جهت احداث زائرسرای ویژه زنجانی‌ها در مشهد مقدس، مبلغ یک میلیارد تومان از محل نذورات مردمی مسجد حسینیه اعظم زنجان هزینه کرد.

بر اساس گفته‌ها، مقرر شده بود اين پروژه در زمينی به مساحت 730 متر مربع، واقع در حدفاصل فلکه آب و برق مشهد مقدس احداث و بنا بر خواسته هیئت امنای حسینیه اعظم و مسئولان استان این زائر‌سرا حداقل در 8 طبقه ساخته شود.

مجتبی شهامی، مدیر روابط عمومی حسینیه اعظم(ع) امروز پنجشنبه 18 شهریورماه در نشست با اصحاب رسانه استان زنجان در رابطه با پیشرفت فیزیکی این پروژه به صدای زنجان گفت: تقریبا می‌توانم بگویم هیچ! مسئولان و دست‌اندرکاران در راستای خدمت به مردم زنجان اقدام به خرید زمین کردند اما تا به امروز این پروژه بنا به دلایلی اجرا نشده است.

وی دلیل طولانی شدن آغاز پروژه حسینیه اعظم زنجان و برنامه مسئولان برای این پروژه بلاتکلیف با توجه به بالا رفتن هزینه‌های ساخت و ساز تاکید کرد: «یک جاهایی قرار بود برخی از ارگان‌ها و حتی مسئولان ارشد مشهد که اصالتا زنجانی بودند به ما کمک کنند، هیئت امنا نیز روی کمک آنها حساب باز کرده بودند، اما پروژه حسینیه اعظم زنجان گیر بروکراسی اداری افتاد!»

شهامی در پاسخ به این سؤال که «طبق اظهارات شما آیا مسئولان حسینیه اعظم زنجان در پروژه احداث زائرسرای ویژه زنجانی‌ها در مشهد دلخوش به ضوابط و روابط بودند؟ تصور نمی‌کنید در این مورد و مواردی مشابه نظیر پروژه احداث مجتمع تجاری فرهنگی گلشهر که طبق گفته مسئولان مربوطه زمین آن در زمان استانداری آقای رئوفی‌نژاد به این مجموعه اهدا شد (حدود سال 92) اما تا به امروز که طبق صحبت‌های جنابعالی اصلا روند ساخت آن آغاز نشده است، دست‌اندرکاران حسینیه دیدگاه بلندپروازانه نسبت به پروژه‌های عمرانی مختص این مجموعه داشته‌اند» به صدای زنجان گفت: بله! من نه به عنوان مدیر روابط عمومی بلکه به عنوان «مجتبی شهامی» معتقدم باید در حد خودمان باشیم! در حال حاضر عملیات اجرایی دو پروژه عمرانی حسینیه اعظم شامل مجتمع تجاری- فرهنگی گلشهر زنجان و زائرسازی مشهد سال‌هاست که آغاز نشده‌ است!

حسینیه اعظم زنجان در اربعین امسال موکب اعزام نمی‌کند

شهامی در بخش دیگری از اظهارات خود در پاسخ به این سؤال که آیا حسینیه اعظم زنجان امسال برنامه‌ای برای اعزام موکب به مراسم پیاده‌روی اربعین دارد یا نه به صدای زنجان گفت: در سال‌های گذشته در شهر سامرا موکب داشتیم، امسال نیز برنامه‌ریزی کرده بودیم اما به علت محدودیت‌های ناشی از کرونا و هزینه‌های بالا برای رفت و برگشت خادمان (هزینه اعزام خادم 5 الی 6 میلیون تومان) مقرر شد که امسال موکبی به عراق اعزام نشود.

شهامی شایعه اختصاص مبلغ یک میلیارد تومان جهت اعزام موکب‌داران حسینیه اعظم زنجان را صریحا رد کرد و افزود: چهارشنبه 17 شهریورماه مسئولان مربوطه گفتند هزینه اعزام موکب 300 الی 400 میلیون تومان می‌شود که با احتساب هزینه رفت و برگشت حدود 50 خادم رقم بزرگی می‌شد از این رو تصمیم گرفتیم که امسال اعزامی نداشته باشیم.

نذورات حسینیه اعظم صرف چه اموری می‌شود؟

شهامی در مورد نحوه پرداخت هزینه در حسینیه اعظم و سهم اداره کل اوقاف استان در این هزینه‌کرد نیز به صدای زنجان گفت: هرگونه صرف هزینه در مراسم‌ این مسجد با تائید اوقاف زنجان و تهران صورت می‌گیرد. اوقاف بر اساس قوانین کشوری و بر اساس شرع، تمامی هزینه‌هاکردها را نظارت می‌کند و ریالی از درآمد حسینیه به اوقاف اختصاص نمی‌یابد.

این مسئول در پاسخ به سؤالی مبنی بر «حسینیه اعظم درآمدها و وجوه حاصله از نذورات را در کجا و چگونه هزینه می‌کند» گفت: «هزینه‌های ایام محرم بسیار بالاست. امسال بابت اتصالات پخش مستقیم و تجهیزات تصویربرداری مبلغ بالای 40 میلیون تومان هزینه کردیم. گاهی اوقات شنیده می‌شود که مداحان 20 الی 30 میلیون تومان برای هر برنامه مذهبی دریافت می‌کنند در حالی که این‌گونه نیست. برای واحد روابط عمومی دوربین نیاز داشتیم که هزینه آن حدود 70 میلیون تومان می‌شد اما به علت محدودیت اعتبارات موفق به خرید آن نشدیم! 40 هزار قطعه گوشت تبرک داریم که با احتساب هزینه‌های کشتار، بسته‌بندی و نگهداری در سردخانه مبلغ بالایی می‌شود امسال برای بسته‌بندی مبلغ 100 میلیون تومان اختصاص دادیم!»

شهامی در پاسخ به این سؤال که اگر تمامی هزینه‌های صرف شده در امور مذکور را محاسبه کنید آیا به یک میلیارد هم می‌رسد؟ در حالی که بنا به اظهارات خودتان میزان درآمد حسینیه در محرم امسال بیش از 4.5 میلیارد تومان بوده است از سوی دیگر درآمدهای حسینیه مختص به محرم نیست و در طول سال نیز نذورات مردمی اعم از نقدی و غیرنقدی به صندوق‌ها و مراکز دریافتی این مجموعه واریز یا تحویل می‌شود به صدای زنجان گفت: «حسینیه اعظم با وجوه یاد شده در برنامه‌های مناسبتی اعم از غدیر، شعبان و غیره با صرف هزینه‌های چند 10 میلیونی برنامه‌های متنوعی فرهنگی و مذهبی برگزار می‌کند. از سوی دیگر هزینه‌های نگهداری، تعمیر تجهیزات و غیره را نیز باید به حساب آوریم. حسینیه اعظم در رزمایش سال قبل مبلغ 2 میلیارد تومان برای 20 هزار بسته‌های بهداشتی شامل ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده هزینه کرد. علاوه بر آن کل هزینه‌های سوم شعبان به خرید 3 هزار بسته بهداشتی به ارزش 300 تا 400 میلیون تومان ویژه کرونا و توزیع در بین مردم اختصاص یافت، امسال بالای 30 میلیون تومان بابت چاپ بنر صرف کردیم، 80 باب منزل طی این سالها جهت طرح توسعه حسینیه و ایجاد امکانات درمانی، فرهنگی و مذهبی خریداری شده که قطعا هزینه‌های آنچنانی می‌طلبد! حسینیه از سال گذشته تا کنون از سال گذشته تا کنون در قالب اعطای یک هزار فقره به مبلغ 6 میلیارد تومان از طریق صندوق قرض‌الحسنه گره‌گشایی کرد است. اگر سایر برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی که اگر تمامی اقدامات حسینیه را محاسبه کنیم بیش از 3 میلیارد تومان شود!»

وی اضافه کرد: در رابطه با نذوراتی که در طول سال (به جز محرم) به صندوق‌های حسینیه واریز می‌شود هم باید بگویم که مبلغ آن‌چنانی نیست و در حد 150 تا 200 میلیون تومان است!

شهامی در مورد روند مدیریت درآمدها نیز ابراز کرد: هرگونه مدیریت منابع مالی حسینیه اعظم و هزینه‌کرد با تصمیم هیئت امنا و با نظارت اوقاف و امور خیریه انجام می‌شود.

نذر 4.5 میلیاردی مردم به حسینیه اعظم زنجان

شهامی در بخش دیگری از اظهارات خود گزارشی از نذورات دهه محرم 1400 حسینیه اعظم زنجان ارائه کرد و افزود: بنا بر گزارش‌های تجمیع شده کمیته مالی ستاد دهه محرم 1400 حسینیه اعظم زنجان، امسال نیز خیل عظیم صاحبان نذورات نقدی و قربانی ارادت خود را به امام حسین(ع) و حضر ابوالفضل‌العباس(ع) در بالاترین درجه‌ها به ظهور رساندند.

مدیر روابط عمومی حسینیه اعظم(ع) زنجان میزان کل درآمد نقدی حاصل از نذورات قربانی را بیش از 4 میلیارد و 590 میلیون تومان اعلام کرد.

به گفته او، ذبح قربانی تحویلی و نیابتی شامل یک هزار و 23 راس شامل 16 راس دام سنگین و مابقی دام سبک (بز و گوسفند) و تحویل دام زنده نیز 2 هزار و 397 راس گوسفند و بز بوده است.

میزان نذر قربانی که به صورت نقدی پرداخت شده است نیز بیش از یک میلیارد و 410 میلیون تومان (یک هزار و 574 راس) به ثبت رسیده است.

نذورات نقدی در جایگاه‌های جمع‌آوری نذورات، مبلغ حاصل از فروش 2 هزار و 111 راس دام و مبلغ حاصل از فروش آلایش و طیور زنده نیز به ترتیب بیش از یک میلیارد و 54 میلیون تومان، بیش از یک میلیارد و 901 میلیون تومان و بیش از 223 میلیون تومان گزارش شده است.

انتهای پیام/

خرنگار: لیلا محمدی

 

اقدام کننده: م.س

صدای زنجانحسینیه اعظم زنجانزائرسرای حسینیه در مشهدنذورات
sedayezanjannews.ir/nx7956
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»