کد خبر: 11863
1403/03/05 - 12:24


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان:

استان زنجان دارای یک پایگاه میراث جهانی و ۲ پایگاه ملی است

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: از ۲۶ پایگاه جهانی در کشور، استان زنجان دارای یک پایگاه میراث جهانی و ۲ پایگاه ملی است

پایگاه خبری صدای زنجان

پایگاه خبری صدای زنجان نیوز/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: از ۲۶ پایگاه جهانی در کشور، استان زنجان دارای یک پایگاه میراث جهانی و ۲ پایگاه ملی است. 

سید سعید صفوی، مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با بیان این مطلب که استان زنجان یک ظرفیت بسیار عظیمی در حوزه میراث فرهنگی دارد، اظهار داشت: در این راستا در حدود ۲ هزار میراث فرهنگی اعم از طبیعی، تازیخی، فرهنگی و میراث ناملموس در استان زنجان شناسایی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با بیان اینکه قریب به نیمی از این میراث شناسایی شده در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است، گفت: یکی از بناهای شاخص ایران گنبد آجری سلطانیه به عنوان هفتمین میراث فرهنگی کشور در یونسکو به ثبت رسیده است.وی با بیان اینکه حوزه میراث فرهنگی به قدری وسیع است که از حوزه شناسایی، ثبت، حفظ، احیا، مرمت و تا بهره‌برداری را شامل می‌شود که فقط حوزه شناسایی و ثبت میراث فرهنگی را می‌توانیم در ۴ کلاسه دسته بندی کنیم، افزود: یکی از مهمترین کلاسه‌ها میراث غیرمنقول است که شامل بناها و تپه‌های تاریخی است که بیشتر میراث فرهنگی استان در این کلاسه قرار می گیرد به طوری که در این راستا ۸۰۰ مورد در استان شناسایی شده است.

صفوی با اشاره به شناسایی ۲۵ مورد میراث طبیعی در استان افزود: میراث طبیعی شامل آن‌ چیزی که در طبیعت است مثل آبشارها، مجموعه دشت لاله‌های واژگون ماهنشان و.... جزو میراث طبیعی به شمار می‌آیند.مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با بیان اینکه کلاسه سوم اشیای منقول تاریخی است که تاکنون ۵۰ مورد در استان شناسایی و ثبت شده است، بیان داشت: در یک سال گذشته ۷۰ مورد از اشیای تاریخی و فرهنگی کشف و ضبط شده است که آنها را مرمت کرده و در مخزن اموال فرهنگی نگهداری و به مرور به نمایش عمومی گذاشته می‌شود.

صفوی چهارمین کلاسه از میراث فرهنگی را به میراث ناملموس اشاره کرد ضمن اینکه در استان ۶۵ میراث ناملموس شناسایی شده است، بیان داشت: میراث ناملموس آن دست از میراث فرهنگی است که سینه به سینه از گذشتگان در قالب نقل‌ها، آیین‌ها، سنت‌ها، بازی ها و... به ما رسیده است

اقدام کننده: ایرج_رفیعی

صدای زنجانمیراث فرهنگیمیراث ناملموسگنبد آجری سلطانیه
sedayezanjannews.ir/nx11863


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»