کد خبر: 11867
1403/03/05 - 15:48


مدیر انجمن خیریه ام اس زنجان از چالش های اقتصادی خانواده های بیماران تحت پوشش این انجمن خبر داد؛

دردِ گران!

صلاحی مقدم: با کمک خیران هزینه درمانی بیماران تامین می‌شود تا در این زمینه کمترین مشکل را داشته باشند اما مشکلات معیشتی به ویژه ناشی از شرایط اشتغال بیماران ام اس، زندگی این قشر را با مشکل مواجه کرده است

پایگاه خبری صدای زنجان
پایگاه خبری صدای زنجان نیوز/ سمیه محرمی: نشست خبری کاظم صلاحی مقدم مدیر انجمن خیریه ام اس استان زنجان با اصحاب رسانه استان زنجان به مناسبت روز جهانی ام اس روز شنبه  خردادماه 1403 برگزار شد.

کاظم صلاحی مقدم  در این جلسه با ارائه توضیحی در مورد بیماری ام اس اظهار کرد: این بیماری در سال ۱۸۶۸ توسط ژان - مارتن شارکو یک عصب‌شناس اهل فرانسه مطرح شد که طبق این توضیح در این بیماری التهابی سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند و سیستم ایمنی را درگیر می‌کند.

مدیر انجمن خیریه ام اس استان زنجان با اشاره به اینکه از علائم این بیماری می‌توان به خستگی زودرس، اختلال عملکرد روده و کاهش حافظه و ضعف تمرکز اشاره کرد، افزود: بی‌حسی و مور مور شدن مداوم در اندام‌ها یا صورت، تاری دید، دوبینی، عدم تعادل و هماهنگی در راه رفتن از دیگر علائم این بیماری است.

مدیر انجمن خیریه ام اس استان زنجان با بیان اینکه انجمن ام اس زنجان از سال 1388 به همت خیرین در راستای حمایت از بیماران ام اس استان کار خود را آغاز کرده است، افزود: با همت خیران ساختمان جدید انجمن ام اس به مساحت 5 هزار و ۵۵ مترمربع در ۴ طبقه شامل بخش‌های مختلف از جمله استخر، فیزیوتراپی، پالس تراپی، شنوایی‌سنجی و بینایی سنجی، کلینیک، سالن اجتماعات، مهمان سرا وغیره احداث شده است.

استخر مرکز ام اس همچنان نیمه کاره است

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳ طبقه از این ساختمان آماده و در خدمت بیماران است، خاطر نشان کرد: طبقه زیر زمین این مجموعه که شامل استخر و آب درمانی آن بوده هنوز تکمیل نشده است.

صلاحی مقدم با اشاره به اینکه با توجه به پیگیری‌های انجام شده بابت مجوز کلینیک هنوز موفق به اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی نشده‌ایم، تصریح کرد: امیدواریم هرچه زودتر مجوز لازم اخذ و فعالیت‌های درمانی کلینیک نیز در این مرکز آغاز شود.

مدیر انجمن خیریه ام اس استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر یک هزار و ۱۰۰ بیمار ام اس در سطح استان زنجان  شناسایی و تحت پوشش این خیریه هستند که از این تعداد 970 بیمار در هفت شهرستان زنجان بوده و بیماران ابهر نیز توسط مرکز ابهر همیاری می‌شوند، افزود: البته برخی بیماران که دارای شرایط اقتصادی مناسب بوده و نیازی به کمک این مجموعه ندارند نیز وجود دارند که پرونده‌ای برای آنها تشکیل نشده است.

 وی با اشاره به بالا بودن آمار زنان مبتلا به این بیماری در مقایسه با مردان گفت: از مجموع تشکیل پرونده‌ها در استان همانند آمار کشوری و جهانی ۷۰ درصد مبتلایان به این بیمار در استان خانم هستند.

صلاحی مقدم با بیان اینکه هزینه‌های دارویی این بیماران ماهانه تا سقف یک میلیون تومان توسط انجمن و به همت خیرین پرداخت می‌شود، عنوان کرد: تلاش شده عملا بیماران هزینه‌ای بابت دارو پرداخت نمی‌کنند و ۱۰۰ درصد رایگان باشد، همچنین در برخی موارد، بیمارانی نیازمند دریافت پوشینه هستند که این انجمن تلاش می‌کند آن را تامین کند.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران ام اس استان زنجان با بیان اینکه متاسفانه نگرانی این بیماران بابت هزینه داروهای مکمل و نبود اشتغال برای بیماران با توجه به شرایط بیماریشان است، عنوان کرد: این شرایط می‌تواند منجر به بهم خوردن زندگی یک خانواده شود.

وی با بیان اینکه این انجمن علاوه بر حمایت از هزینه‌های داروی این بیماران در مورد حمایت‌های درمانی نیز فعالیت می‌کند، افزود: در این راستا با آزمایشگاه‌های بوعلی و مادر قراردادی منقعد شده است که بیماران تحت پوشش تا سقف ۵۰ الی ۶۰ درصد  تخفیف در هزینه‌ها را داشته باشند. همچنین استخرهای امام علی، صدف، فجر و دریادلان به انجمن ام اس کمک می‌کند تا بیماران به صورت رایگان از این مراکز استفاده کنند.

صالحی مقدم با اشاره به اینکه انجمن ام اس با تشکیل ۱۰ کمیته مالی، رفاهی، پزشکی و غیره در جهت رفاه بیماران اقداماتی را انجام می‌دهد، اظهار کرد: همچنین  برگزاری کلاس های آموزشی خیاطی، رزین، گل‌دوزی و کلاس‌های ورزشی یوگا، دارت، شطرنج، تنیس روی میز از جمله برنامه‌های این انجمن برای همیاران است.

وی با اشاره به اینکه این مرکز بودجه دولتی نداشته و صفر تا 100 مجموعه و فعالیت آن به همت خیرین انجام می‌شود، عنوان کرد: خیریان در قالب محورهای مختلف با این مجموعه همکاری دارند و 250 نفر خیر  یاری‎گر انجمن در کمک به بیماران هستند.

نبود مسئول فنی، چالش راه‌اندازی مرکز فیزیوتراپی

صالحی مقدم همچنین از غیرفعال شدن مرکز فیزیوتراپی این مجموعه خبر داد و گفت: نبود مسئول فنی، راه‌اندازی مرکز فیزیوتراپی مرکز ام اس را با مشکل مواجه کرده است.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران ام اس استان زنجان همچنین به تلاش این مجموعه برای کاهش مشکلات معیشتی بیماران گفت: این روزها بسیاری از بیماران که متاسفانه غالب آنها مستاجر هستند برای تامین ودیعه مسکن با چالش مواجه بوده که سعی شده با کمک یکی از خیریان برای ئاگذاری امتیاز وام به این عزیزان کم شود.

اقدام کننده: ایرج_رفیعی

صدای زنجانخیریه ام اسمرکز فیزیوتراپیاستخر مرکز ام اس
sedayezanjannews.ir/nx11867


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»