کد خبر: 1045
1397/12/21 - 19:46


از کتابخانه‌های خلوت تا سینماهای شلوغ

«نوروز»ی نو برای کتاب نخوانی

پایگاه خبری صدای زنجان

زهره میرعیسی‌خانی - با نزدیکی به ایام عید و تعطیلات نوروزی، خانواده‌ها وقت فراغت بیشتری را برای دورهم بودن دارند و تنوع برنامه‌های فرهنگی مناسب نوروز می‌تواند این فراغت را به کام آن‌ها شیرین‌تر کند.

گرچه تلویزیون و رادیو میهمان هرساله کانون گرم خانواده‌ها هستند اما تنوع در برنامه‌های فرهنگی باید فراتر از قاب تصویر باشد و باید خلأ مطالعه در این ایام برای خانواده‌ها پر شود.

اجرای برنامه‌های فرهنگی و شاد و مفرح کتاب‌خوانی می‌تواند انس و الفت خانواده‌ها را با کتاب بیشتر کند، اما باید در اجرای چنین برنامه‌هایی دقت و وسواس فراوان به خرج داد زیرا یکی از دلایل آمار پایین سرانه مطالعه در کشور، ضعف در تنوع برنامه‌های فرهنگی در زمینه کتاب و کتاب‌خوانی در کشور است.

از طرفی دیگر سینما در این ایام می‌تواند یکی از مراکزی باشد که ضمن اینکه  اوقات خوشی را برای خانواده‌ها فراهم می‌کند، زمینه را به گونه‌ای تغییر دهد تا از کنار آن گامی نیز در جهت اعتلای فرهنگ عمومی خود و جامعه برداریم.

باور کنید که کتاب دشمن آدم نیست و مطالعه یکی از بهترین عادت‌های زندگی مدرن است. اگر ‌چه عادت مطالعه در سال‌های کودکی شکل می‌گیرد اما به هر حال ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است پس بهتر است تلاش کنید در طول تعطیلات عید حداقل یک کتاب مطالعه کنید تا به این وسیله دیگران را هم به این کار تشویق کنید.

 برای کودکانتان برنامه‌های تشویقی بگذارید تا به کتاب خواندن علاقه‌مند شوند. اگر اعضای خانواده وقت معینی را در کنار یکدیگر به مطالعه بپردازند ضمن اینکه برنامه‌ای هماهنگ داشته‌ باشند خواهند توانست در تقویت عادت کتابخوانی به یکدیگر کمک کنند.

 لازم نیست حتما سخت‌ترین کتاب عمرتان را در ایام عید بخوانید. می‌توانید کتاب‌هایی نه‌چندان دشوار را برای این کار انتخاب کنید. کتاب‌های رمان، روانشناسی، شعر و داستان‌های کوتاه برای خواندن در ایام عید مناسب به‌نظر می‌رسند.

سه کتابخانه در زنجان و یک کتابخانه در شهرستان‌ها باز است

در این خصوص مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اینکه با آغاز تعطیلات نوروزی، سه کتابخانه از کتابخانه‌های شهر و چند مورد از کتابخانه‌های مشارکتی جهت رفاه حال بیشتر مردم و کتاب‌دوستان باز است، گفت: در این ایام سعی شده است تا در شهر زنجان تقریبا چندین کتابخانه باز باشد در حالیکه در سطح شهرستان‌ها باز بودن یک کتابخانه مد نظر قرار گرفته است.

امیرعلی نیک‌بخش ادامه داد: این کتابخانه‌ها شامل کتابخانه «سید افضل موسوی»، «کتابخانه احمد مهدوی» و کتابخانه مشارکتی« احمد میرزا» و کتابخانه «استاد رضا روزبه» از جمله کتابخانه‌هایی است که در این ایام باز خواهند بود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان خاطرنشان کرد: در ایام عید به طور نسبی رجوع به کتاب‌خانه در حد متوسط خود قرار دارد و چندان مراجعه‌کننده ندارد مگر دانش‌آموزان کنکوری که سعی دارند از تعطیلات نوروز بیشترین استفاده را جهت مطالعه دروس ببرند.

این مسئول افزود: با وجود مراجعه کم مردم به کتابخانه‌ها، اداره کتابخانه‌های عمومی برای این افراد نیز برنامه دارد و از همین جهت سعی کرده است تا برخی از کتابخانه‌های استان را در این ایام باز نگه دارد تا نیاز این دست از علاقه‌مندان مطالعه نیز به کتاب تامین شود.

نیک‌بخش در پاسخ به اینکه «آیا در ایام تعطیلات نوروزی برنامه‌ فرهنگی و نشست‌های کتابخوانی برگزار می‌شود»، گفت: در این ایام این برنامه‌ها و نشست‌های کتابخوانی برگزار نمی‌شود و فعالیت خاصی را مدنظر نداریم و بیشتر رویکرد کتابخانه‌ها در این ایام باز بودن کتابخانه‌ها است .

وی با اشاره به اینکه بیشتر مراجعه‌کنندگان به کتابخانه‌ها در این ایام کنکوری‌ها هستند، افزود: بیش از 60 درصد افراد مراجعه‌کننده در این ایام کنکوری‌ها هستند و بالغ بر 40 درصد آنها نیز افراد علاقه‌مند به مطالعه هستند.

 وی با اشاره به برخی از برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای سال آینده، افزود: برای سال 98 برنامه‌های جدیدی در نظر داریم که برای این منظور 5 کار اساسی و مهم را  برنامه‌ریزی کرده‌ایم که با شروع مجدد فعالیت کتابخانه و اتمام تعطیلات نوروزی در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهند شد.

صندلی‌های جدید سینما «بهمن» در انتظار سینمادوستان

اکران نوروزی سینماها در چند سال اخیر رونق زیادی گرفته است و بسیاری خواهان نمایش فیلمشان در این ایام هستند به طوری که بعد از چند سالی رکود در اکران نوروزی سینما‌ها در دهه هفتاد و اوائل دهه هشتاد، چند سالی است متقاضی برای نمایش فلیم‌ها در نوروز زیاد شده است. تجربه نشان داده فیلم‌های مفرح و کمدی در ایام اکران نوروز مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند و همین موضوع شاید تضمین‌کننده فروش بیشتر آنها نیز باشد.

در این خصوص یک مسئول در سینما بهمن زنجان با اشاره به اینکه سینمای بهمن از اولین روزهای تعطیلات نوروزی فعال است، گفت: این سینما از اولین روزهای سال 98 فعال خواهد بود و سعی داریم سانس‌های فیلم‌ها را  در این ایام افزایش دهیم تا مخاطبین بتوانند با راحتی خیال با مراجعه به این سینما به تماشای فیلم‌های نوروزی بپردازند.

میثم زنجانی با اشاره به اینکه در این جهت و به منظور رفاه بیشتر سینما دوستان در حال تعویض صندلی‌های سینما هستیم، ادامه داد: با تعویض صندلی‌های سینما که چند سال متوالی مورد استفاده اهالی فرهنگ قرار گرفته بود و مستعمل شده بود، امید است مخاطبین از رفاه بیشتری در حین تماشای فیلم برخوردار باشند.

این مسئول در سینما بهمن زنجان با اشاره به اینکه هنوز فیلم‌های اکران شده در ایام عید مشخص نشده‌اند، افزود: به هر حال تمام تلاش‌ها بر این است که فیلم‌های مطرحی در این ایام روی پرده سینما برود اما هنوز به طور قطع مشخص نشده است که چه فیلم‌هایی بنا است که اکران شود.

زنجانی با اشاره به اینکه در این ایام به دلیل اینکه مردم اوقات فراغت بیشتری دارند، هر ساله استقبال از سینما بیشتر می‌شود، افزود: امید است امسال نیز این استقبال چشمگیر باشد چرا که سینما در این ایام ضمن اینکه شرایطی را برای گرد هم آوردن خانواده فراهم می‌کند، شرایطی را ایجاد می‌کند تا خانواده به یک فعالیت فرهنگی بپردازند.

این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به استقبال مردم در این ایام، سانس‌های سینما نیز در این ایام به نسبت بیشتر می‌شود و از ساعت ده صبح ما اکران فیلم خواهیم داشت تا ده شب که سانس‌های ویژه نیز در این ایام داریم تا سینما دوستان بتوانند اوقات بیشتری را در سینما به تماشای فیلم بپردازند .

وی خاطرنشان کرد: فیلم‌های مطرح سینمایی امسال به نسبت سال‌های گذشته بیشتر است و از همین رو سعی داریم که در ایام تعطیلات نوروزی بیشتر فیلم‌های مطرح را اکران کنیم ضمن اینکه با مشخص شدن فیلم‌هایی که قرار است اکران نوروزی شوند، مسلما در کانال و سایت سینما بهمن اطلاع‌رسانی خواهد شد تا مردم نسبت به این فیلم‌ها‌ اطلاع یابند .

زنجانی با اشاره به اینکه در این ایام مطابق سابق روز‌های شنبه و سه‌شنبه بلیت  نیم بها خواهد بود، گفت: علاوه بر این امر سعی می‌شود تا سانس‌های ویژه‌ای که به طور معمول در فیلم‌های برای پر فروش در نظر گرفته می‌شود که غالبا پنج‌شنبه‌ها سانس آخر و جمعه صبح‌ها است، در نظر گرفته شود تا با نیم بها شدن بلیت باز هم شرایطی را برای حضور بیشتر سینمادوستان در سینما مهیا کنیم.

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx1045


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»