کد خبر: 601
467
1397/03/12 - 19:46


شهردار زنجان در مراسم کلنگ زنی تقاطع غیر همسطح گلشهر :

کلنگ‌زنی امروز، افتتاح سال دیگر

رئیس شورای شهر زنجان: به عملکرد پیمانکار این پل ایمان داریم

پایگاه خبری صدای زنجان
هاجر کشاورزی- پنج‌شنبه گذشته با حضور جمعی از مدیران استانی و نماینده ولی فقیه در استان  مراسم کلنگ زنی تقاطع غیر همسطح گلشهر کلید خورد. مراسمی که در همان ساعات آغازین پروژه با اعتراض چند تن از صاحبان کسبه محل همراه بود و پاسخ نصیری رئیس شورای شهر به این افراد این بود که کاری نمی‌شود کرد و باید این پل اجرا شود.
 پیشنهاد نام‌گذاری پل به نام امام حسن مجتبی(ع)
پلی که آیت الله شیخعلی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان پیشنهاد نام‌گذاری آن را به مناسبت تولد امام حسن مجتبی(ع) به نام این امام بزرگوار داد و مقرر شده است تا در یکسال اجرا و در میلاد امام حسن مجتبی در خرداد ماه سال آینده به بهره‌برداری برسد.
نام‌گذاری این پل مورد سوال خبرنگاران از شهردار زنجان نیز بود که معصومی در پاسخ با ابراز اینکه پیشنهادات بسیاری برای نامگذاری پل وجود دارد، عنوان کرد: یک فرآیندهای قانونی نیز وجود دارد که باید طی شود و هر نامی که قرار است انتخاب شود باید به تصویب شورای نامگذاری شهرستان و کمیته نامگذاری برسد.
شهردار زنجان با استقبال از نام‌گذاری تقاطع گلشهر کاظمیه به نام امام حسن(ع) عنوان کرد: یک پل به نام سیدالشهدا (ع) در زنجان داریم و لایحه‌ای را به شورای شهر ارائه کردیم که یک پل دیگر به نام امام حسن مجتبی (ع) نیز داشته باشیم.
هرچند پیش از این مقرر شده بود که تا پایان امسال این پل به سرانجام برسد اما تعیین پایان ساخت برای یک پل آنهم در مدت زمان یکسال در زنجان به یک مزاح شبیه است تا وعده راست مسئولان موضوعی که سخنرانان مراسم نیز به آن اشاره داشتند و احمد نصیری رئیس شورای اسلامی شهر زنجان در مراسم افتتاحیه با بیان اینکه به عملکرد پیمانکار این پل ایمان داریم اظهار کرد: من به توان اجرایی شرکاء جهاد نصر اعتقاد و ایمان دارم و خوشحالم که پیمانکار این پروژه جهاد نصر زنجان است.
وی با بیان این‌که پیش از این شهردار زنجان برنامه ساخت پل را یکساله اعلام کرده بود،تصریح کرد: بسیاری افراد منتقد بودند و به این تعیین زمان می‌خندیدند اما من صراحتا اعلام می‌کنم که اول خرداد سال آینده این پروژه را تحویل می‌گیریم.
ساخت یک پارک در زنجان سه سال زمان می‌برد
رئیس شورای اسلامی شهر زنجان با اذعان به روند بسیار طولانی در ساخت پروژه‌های شهری ابراز کرد: ساخت یک پارک در زنجان سه سال زمان می‌برد و تعدادی از پروژه‌ها کلنگ‌زنی شده اما با گذشت چند سال به اتمام نرسیده‌اند که باید هرچه سریعتر این پروژه‌های راکد تعیین تکلیف شوند.
در ادامه آیت الله شیخ علی خاتمی نماینده ولی فقیه در استان نیز در این‌باره با ابراز اینکه وارد ششمین سال خدمت در استان زنجان شده‌ام عنوان کرد: در طی این مدت فکر می‌کنم یک کلنگ زنی را شرکت کردم و قبلها نیز شنیده ام که گفته‌اند نهضت کلنگ زنی در زنجان است.
نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه هر جا افتتاحیه بود در خدمتتان هستم، تصریح کرد:در این دو روز بسیاری با من تماس گرفتند و گفتند که با کلنگ‌زنی 10 سال لعن و نفرین دارید.
وی در ادامه صحبتهای خود به روند طولانی اجرای پل سیدالشهدا اشاره کرد و ابراز کرد:اینکه بگوییم مقصر واقعی چه کسی بوده است امکان پذیر نیست و نمی‌توان یک شخص را مقصر دانست چرا که قرار بود چند نفر حضور داشته باشند اما زمانی که یکی از این نفرات نتوانست طبیعتاً عملکرد سایر افراد نیز زیر سوال می‌رود.
امام جمعه زنجان تاکید کرد: باید بگویم همیشه این مسئله را داریم که مقصر را گذشتگان می‌دانیم و باید پرتقال‌فروشی باشد تا او را مقصر جلوه دهیم.
آیت‌الله خاتمی با تاکید بر این‌که بایستی مطالعات لازم برای اجرای پروژه ها انجام شود، عنوان کرد: اینکه برای پروژه پیمانکار انتخاب شده یعنی مسیر راه مشخص است و خوشبختانه این پروژه جزو آن پروژه‌ها است که مطالعات لازم برای اجرا در طی سالهای گذشته به خوبی انجام  شده است.
نماینده ولی فقیه در استان زنجان با تاکید بر اجرای تقاطع گلشهر در موعد مقرر عنوان کرد: پیمانکار قول 10 ماهه برای اجرا داده است ما نیز با ارائه فرصت دو ماه تاکید داریم که این پل در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.
نصب روزشمار و تعیین منابع مالی برای اجرای پروژه
وی نصب روزشمار و تعیین منابع مالی برای اجرای پروژه را از تدابیر خوب شهرداری برای اجرای تقاطع گلشهر دانست و گفت: تعیین روزشمار یک کار خوب بوده که امیدواریم اجرایی شود  راهکارهای تامین مالی نیز مشخص شده است اما در کنار منابع مالی مدیریت نیز لازم است و خوشبختانه تدابیر انجام شده نشان داد که زنجان ظرفیت‌های بسیاری دارد که بایستی از این ظرفیتها برای توسعه استان بهره برده شود.
آیت الله خاتمی از انتخاب معصومی به عنوان شهردار زنجان ابراز رضایت کرد و گفت: در مراسم معارفه مطالبی را صریح و روشن به شهردار بیان کردم و به ایشان گفتم که با جوی که حاکم است، شما یک سال بیشتر اینجا نیستید، منتهی حواسشان جمع بود و در طول مدتی که شهردار بودند خوب درخشیدند و عملکردشان خوب بوده است.
با ایجاد منطقه گلشهر و پونک و جمعیت قابل توجه ساکن در این مناطق ایجاد یک پل و تقاطع در این مسیر ضروری بود و همین ضرورتها بود که سبب شد طراحی اولیه تقاطع غیرهمسطح در سال 94 آغاز شود و احداث تقاطع غیر همسطح در این محل در دستور کار شهرداری قرار گرفت و اولین طرح در قالب یک تقاطع سه سطحی به شورای هماهنگی ترافیک استان ارسال شد.
در طرح نخست ، ایجاد یک تقاطع 4 سطحی پیش‌بینی شده بود که در ادامه با روی کار آمدن معصومی در آبان ماه سال گذشته این طرح با آوردن دلایلی همچون هزینه بالای ساخت و زمان بر بودن و وجود مشکلات اجرایی و تداخل با معارضین ملکی و تاسیساتی کنار گذاشته شد و طرح دیگری جایگرین طرح قبلی شد. طرح تقاطعی که قرار است 13 هزار حرکت را در ساعات اوج ترافیک داشته باشد و 92 درصد از حجم ترافیک عبوری از محدوده تقاطع با احداث پل شرقی – غربی و غربی – شرقی مرتفع شود. بنا به اظهارات مسیح‌الله معصومی شهردار زنجان در مراسم افتتاحیه طول پل 750 متر و عرض آن 21 متر است و تعداد شمع‌های پیش‌بینی شده جهت اجرای پل 72 عدد و مدت زمان اجرای این پروژه یکسال پیش‌بینی شده است.
به گفته معصومی پل غیر هم‌سطح گلشهر از جهت شرقی-غربی پل به صورت روگذر و جهت‌های شمالی و جنوبی به صورت همسطح اجرا خواهد شد.
شهردار زنجان با بیان اینکه برای پروژه روز شمار و مدیرپروژه تعریف شده است، عنوان کرد: قرارداد اجرای این پروژه بصورت Epc منعقد شده است که این موضوع سبب کاهش زمان اجرای پروژه و مشکلات ناشی از عدم هماهنگی بین مشاور و پیمانکار و کارفرما می شود.
وی عنوان کرد: در کنار توجه به ایمنی پروژه تلاش کرده‌ایم همه جوانب را هم از حیث زیبایی و هم از حیث عملکردی لحاظ کنیم.
 یک ریال هم بیشتر نمی‌دهیم
این مقام مسئول هزینه اجرای تقاطع غیر هم سطح را 24 میلیارد و 150 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: مبلغ پروژه به پیمان کار به طور مقطوع اعلام شده است که یک ریال هم بیشتر نمی‌دهیم و پیمانکار در صورت عدم اجرای تعهدات در زمان مقرر شده موظف به پرداخت خسارت است.
وی تصریح کرد: کلنگ زنی سبب امید‌آفرینی در سطح جامعه می‌شود اما نباید حرکت ما به گونه‌ای باشد که این امید به نا‌امیدی تبدیل شود.
معصومی خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت جوی استان، ساخت تقاطع گلشهر به صورت شبانه روزی انجام شده و سازه به‌گونه‌ای طراحی شده است تا علاوه بر بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا از پیچیدگی زیادی نیز برخوردار نباشد.
شهردار زنجان با اشاره به لحاظ کردن پیاده‌ راهها عنوان کرد: پل گلشهر پلی است که در کنار توجه به محورهای مواصلاتی به پیاده‌راهها نیز توجه شده است موضوعی که به عنوان یک رویکرد در هسته مرکزی شهر نیز بدنبال آن هستیم.
این مقام مسئول تصریح کرد: برای انجام نظارتها هر ۱۰ روز یکبار از روند اجرای پل بازدید می کنم.
شهردار زنجان بر لزوم همکاری در استان برای اجرای پروژه‌های شهری تأکید کرد موضوعی که باید دید تا چه اندازه محقق می‌شود و مسئولانی که بصورت اتوبوسی به محل کلنگ‌زنی اعزام شدند پای کار می‌مانند و دعای خیر شهروندان را برای خود به جای لعن و نفرین رقم می‌زنند.

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx601
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»