کد خبر: 8399
1400/11/06 - 8:9


رئیس‌جمهوری در گفت‌وگوی تلویزیونی:

دولت انتصابات فامیلی ندارد!

رئیسی: اتفاقات خوبی در سفر روسیه افتاد که حتی آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه به آقای امیر عبدالهیان گفت که بعد از جلسه، آقای پوتین به همه وزرا دستور داد تا توافقات فی‌مابین به مرحله اجرا دربیاید

پایگاه خبری صدای زنجان

پایگاه خبری صدای زنجان- حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران امشب سه‌شنبه 5 بهمن در چهارمین گفتگوی زنده خود با مردم اظهار داشت: ما در سیاست بین‌المللی در جمهوری اسلامی فعالیت‌های بیشتری داشتیم و داریم لکن در این سیاست توازن برقرار نشده است حتی در حوزه اقتصادی هم همین‌طور است باید یک توازن در بین سیاست‌هایمان در حوزه بین‌المللی برقرار شود.

وی ادامه داد: چرا نباید همکاری‌ها با همسایگان اتفاق بیفتد؟ مثلاً در سفری که به تاجیکستان داشتم اکنون حجم مبادلات ۳ برابر شده است یا در سفر به ترکمنستان سوآپ گازی یا بحث ترانزیتی را داشتیم و اخیراً با کشور آذربایجان نیز اتفاقاتی در حال وقوع است.

رئیس‌جمهور گفت: چرا نباید با روسیه ارتباط برقرار کنیم؟ می‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشورهای دنیا سطح علمی فضایی اقتصادی کشور را ارتقا دهیم زیرا ظرفیت‌های در ایران وجود دارد که برای روسیه مهم است و بالعکس ظرفیت‌های در روسیه وجود دارد که برای ایران مهم است.

رئیسی تصریح کرد: شعار دولت تعامل با دنیاست و ما با تمام کشورهای جهان درصدد ارتباط هستیم و این موضوع از بدو ورود به دولت در دستور کار دولت سیزدهم بوده و هست.

وی با اشاره به سفر به روسیه اظهار داشت: اتفاقات خوبی در سفر روسیه افتاد که حتی آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه به آقای امیر عبدالهیان گفت که بعد از جلسه، آقای پوتین به همه وزرا دستور داد تا توافقات فی‌مابین به مرحله اجرا دربیاید.

رئیسی در واکنش به حاشیه‌های مطرح‌شده درباره استقبال روسیه گفت: در سفر ما لبخند زیاد بود اما اینکه نتیجه یک سفر لبخند باشد که چیزی برای مردم ندارد. آقای پوتین بعد از دیدار من به وزرایش دستور داد که توافقات بین ما سریعاً اجرایی شود.

رئیس‌جمهور درباره مذاکرات وین نیز خاطرنشان کرد: درخواست مذاکره مستقیم از سوی آمریکا جدید نیست و مدت‌هاست مطرح ‌شده است، ولی تا الآن با آمریکا مذاکره نکرده‌ایم،  اما چنانچه در طرف مقابل آمادگی رفع تحریم‌ها وجود داشته باشد، جا برای توافق وجود دارد.

رئیسی افزود: ما مذاکرات را پیش می‌بریم اما همه‌چیزمان مذاکره نیست؛ در خنثی‌سازی تحریم‌ها یکی از راه‌های ما ارتباط با روسیه است.

وی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه بانکی، بیان داشت: بانک‌ها به سمت اعطای تسهیلات سهل به مردم پیش بروند و جوانان که درصدد گرفتن وام ازدواج هستند نباید با مشکل روبه‌رو شوند.

رئیسی بیان داشت: طی سال‌های گذشته توجه بیشتر به سود بانک‌ها بوده است و اگر نقدینگی در بانک‌ها به سمت تولید رود، خوب است اما در غیر این صورت ضرر است.

وی تأکید کرد: با هر شرکت یا بانکی که دستورات دولت را که به نفع مردم است اجرا نکند، برخورد و مدیر آن برکنار خواهد شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به شایعات حذف وام ازدواج، تأکید کرد: به‌هیچ‌وجه این وام از بودجه سال آینده حذف نشده زیرا این سیاست دولت است که جوانان به ازدواج ترغیب شوند و حتی قانون جمعیت خانواده هم دولت را بر این امر مکلف کرده است پس این وام برای سال آینده پابرجاست.

رئیسی تأکید کرد: پرداخت وام ازدواج حتماً متناسب با تورم ادامه می‌یابد تشویق جوانان به ازدواج فقط با حرف زدن نمی‌شود و دولت برای این کار تمهیداتی اندیشیده است.

وی با تأکید بر این موضوع که دولت سیزدهم می‌خواهد "دولت صادق الوعد" باشد، بیان داشت: در ساخت مسکن اتفاقات خوبی افتاده است و الزامات آن توسط وزارت راه و شهرسازی انجام شده است و وام مسکن باقوت پیگیری می‌شود. ساخت مسکن هم که با برخی سیاه نمایی‌ها رو روبه‌روست طبق وعده صادقانه‌ای که به مردم دادیم پیگیری می‌شود.

رئیسی تأکید کرد: در چند سال گذشته شاهد تورم بیش‌ازحد در کشور بودیم و دولت سیزدهم سعی دارد این تورم ۳۰ یا ۲۰ ساله‌ای که کشور را در برگرفته است را کاهش دهد.

وی گفت: بنای ما بر کنترل تورم است‌ و گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی و مراجع اقتصادی هم نشان‌دهنده موفقیت دولت در این زمینه است. همچنین بودجه سال ۱۴۰۱ طوری بسته‌شده است که رشد در درون خود دارد و سعی شده پایه پولی کشور افزایش نیابد و استقراض از بانک مرکزی جزو خطوط قرمز دولت است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به این سؤال که قیمت کالاها در بازار افزایش هستند و اقدام دولت در کنترل این قیمت‌ها چیست؟ گفت: کنترل قیمت‌ها مسئله‌ای‌ مهم و خواسته‌ به‌حق مردم‌ است که دولت، خود را موظف به آن می‌داند. ازاین‌رو دولت سعی بر کنترل بازار دارد.

رئیسی بابیان اینکه برخی دستگاه‌های دولتی در برابر فروش اموال دولتی برای تأمین بودجه موردنیاز دولت مقاومت می‌کنند، گفت: دولت به‌راحتی اموال را از دستگاه‌ها می‌گیرد البته آن‌ها به سهولت اموال را واگذار نمی‌کنند. در دولت تصمیمی گرفته نمی‌شود یا اگر تصمیمی گرفته شد باید به جد دنبال شود.

وی افزود: اکنون کار شروع‌شده است و فرارهای مالیاتی دنبال شده و مؤدیان مالیاتی شناسایی‌شده‌اند. قرار نیست درآمد از کارمند گرفته شود، بلکه با فرار مالیاتی مقابله می‌شود. مبلغ سنگینی فرار مالیاتی داریم، عده‌ای درآمد نجومی دارند اما فرار مالیاتی می‌کنند.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ارز 4200 تومانی مشکل ایجاد کرده، این باید دو سه سال قبل حل می‌شد؛ در این ماجرا رانت و فساد است. برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باید بین مجلس و دولت اجماع صورت بگیرد؛ یعنی توافق نسبی شکل بگیرد.

رئیسی افزود: باید ارز به مردم داده شود نه واردکننده. باید مبلغی به مردم در ازای افزایش قیمت‌ها داده شود که بهتر است به شکل کارت خرید باشد. درباره حذف یارانه نان و دارو برنامه نداریم. خط قرمز ما معیشت مردم است اما اصلاحات اقتصادی از ضرورت‌های کشور است و باید سال‌های قبل انجام می‌شد.

وی افزود: در بحث شرایط فعلی بورس، میراث دار دولت قبل هستیم. بورس قلک دولت نباید باشد. اینکه بورس چرا این‌طور شده بحث آکادمیک است و جواب‌های مفصلی دارد.

رئیسی تأکید کرد: راهکارهای برون‌رفت از وضعیت بورس مشخص شده است و مردم بدانند دغدغه آن‌ها دغدغه ما هم هست و تا وقتی مردم احساس آرامش کنند، برای حل مشکلات اقدام می‌کنیم. تیم اقتصادی دولت به نتایجی رسیده‌اند که فردا صبح وزیر اقتصاد راهکارهای برون‌رفت از مشکلات بورس را به مردم اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

وی بابیان اینکه به دلیل تورم حقوق و مزایا کفاف زندگی مردم را  نمی‌دهد، گفت:‌ دولت قبل  لایحه‌ای برای متناسب‌سازی حقوق داد، اما منابع آن مشخص نیست. چرا این لایحه در ماه‌های آخر دولت قبل داده شد؟!

وی افزود: مردم به‌حق می‌گویند که حقوق آن‌ها کفاف نمی‌دهد. یک‌راه این است که هر اداره دنبال حل مشکلات کارکنان خود باشد ما هم باید در دولت به فکر همه مردم باشیم که راه آن عدالت در پرداخت است. ما تیمی را مأمور کردیم تا نظام هماهنگ پرداخت تهیه شود، ولی نه مثل نظام هماهنگ قبلی که ناهماهنگی آن بیشتر بود. این نظام باید شفاف باشد. اگر این نظام عادلانه را نداشته باشیم، باید به‌نظام چانه‌زنی متوسل شویم. اقشار مختلف درست می‌گویند که حقوق آن‌ها کم است اما من به همه اقشار و کارکنان دولت می‌گویم که به مشکل نظام ناعادلانه پرداخت واقف هستیم و بنابراین لایحه‌ای در این زمینه در حال تهیه است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آلودگی هوا از نگرانی‌های مردم است و به سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کرده‌ام که توجه به ناوگان حمل‌ونقل شهری را در اولویت قرار دهد، تصریح کرد: گفته‌ام آسیب‌شناسی در این زمینه دنبال شود. هوای پاک از حقوق مردم است که حتماً باید دنبال شود. به استانداران و دستگاه‌های موظف تأکید کردم که این مشکل را دنبال کنند. تأکیددارم که نوسازی ناوگان حمل‌ونقل هم دنبال شود.

وی درباره رویکرد دولت نسبت به انتقادات بیان کرد: دولت از انتقاد استقبال می‌کند اما برخی اظهارنظرها با واقعیت هم‌خوانی ندارد من نمی‌خواهم واژه بی‌انصافی را بگویم. نقاط قوت دولت نقطه‌ضعف جلوه داده می‌شود. دولت بنا بر شایسته‌سالاری گذاشته است. قرار ما انتقال اتوبوسی نیست.

رئیس‌جمهور افزود: بعد از طرح موضوع انتصابات فامیلی درخواست کردم ۵ نفر را اسم بیاورند که به‌عنوان مسئول دولت پیگیری کنم اما جواب دادند «رسانه‌ها گفتند، ما هم گفتیم». پس انتصابات در دولت سیزدهم بر اساس روابط فامیلی و دوستی نبوده و این از نقاط قوت دولت است‌.

رئیسی درباره انتقاد از سفرهای استانی خود، گفت: آقایان لذت ارتباط با مردم را تجربه کنند. من لذت می‌برم از کرملین به کرمان می‌روم. مردم این را بدانند که ما هم به مسائل کلان می‌پردازیم و شش روز در سطح ملی کار می‌کنیم و یک روز به استان‌ها سر می‌زنیم تا مشکلات مردم را دنبال کنیم.وی در ادامه خطاب به مردم و جوانان خاطرنشان کرد: به مردم و جوانان عرض می‌کنم که امیدوار باشید زیرا روزنه‌های امید بسیار است و به هرکجا که نگاه می‌کنم، احساس می‌کنم گشایش‌هایی وجود دارد. وظیفه ما هم خدمت به مردم است. ما  باقوت پیش خواهیم رفت و هیچ مانعی را به رسمیت نمی‌شناسیم.

رئیسی در پایان گفت: برای تیم ملی فوتبال آرزوی موفقیت دارم و به خانم‌های جوان ورزشکار بابت رعایت حجاب در مسابقات بین‌المللی و کسب موفقیت‌هایشان تبریک می‌گویم.

انتهای پیام/

منبع: انتخابصدای زنجانابراهیم رئیسیگفت و گوانتصابات
sedayezanjannews.ir/nx8399


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»