کد خبر: 1079
899
1398/02/03 - 19:46


دعا کنیم پیش‌بینی‌ها غلط باشد

دعا کنیم پیش‌بینی‌ها غلط باشد

سمیه میناخانی

پایگاه خبری صدای زنجان

گویا روند پیش‌بینی بازار مسکن حتی از دست کارشناسان این حوزه هم خارج شده و در حالی که بازار برای کاهش قیمت مسکن از نیمه دوم سال 97 امیدوار بود، روند صعودی قمیت‌ها همچنان ادامه داشته و قدرت خریداران این بازار را در طی یک سال اخیر، 128.5 درصد کاهش داده است.

طبق آخرین گزارش رسمی از بازار مسکن که خبرگزاری تسنیم ارائه داد، در اسفند ۹۷ قیمت مسکن نسبت به ماه پیش از آن و ماه مشابه سال قبل(۹۶) به ترتیب ۹.۳ درصد و ۱۲۸.۵ درصد افزایش یافته است.

به زبان ساده‌تر یعنی قیمت آپارتمانی که تا پیش از سال 96 در زنجان، حدود 150 میلیون تومان بود اینک به بیش از 300 میلیون تومان رسیده و فروشندگان نیز در این بازار بی‌ثبات، از ترس فروش آپارتمان و اینکه موفق نشوند واحد دیگری را با آن جایگزین کنند، به سختی راضی به فروش می‌شوند، این را می‌توان از آمار بالای معاملاتی متوجه شد که در لحظه نوشتن قولنامه، فروشنده منصرف شده و به خاطر پیش‌بینی‌ناپذیری بازار مسکن، راضی به فروش ملک خود نمی‌شوند.

سال گذشته با روند صعودی نرخ ارز در کشور، تلاطمات بازار مسکن نیز با چند ماه تاخیر آغاز شد و در حالی که در نیمه دوم سال، با کنترل بازار ارز و کاهش آن تا مرز 11 هزار تومان، اغلب کارشناسان مسکن نیز پیش‌بینی می‌کردند که بازار مسکن نیز متاثر از این موضوع، طی ماه‌های آینده با کاهش حدود 30 درصدی مواجه شده و به ثبات نسبی می‌رسد، ولی این اتفاق رخ نداد و همه این پیش‌بینی‌ها غلط از آب درآمد و دست کسانی که منتظر کاهش قیمت و خرید خانه بودند را در چنان پوست گردویی گذاشت که در روزهای منتهی به پایان سال، اضطراب کاهش ارزش پول نقدی که در دست داشتند و قادر به تبدیل آن به ملک نشدند، خوشی ایام تعطیلات نوروزی را نیز بر آنان تلخ کرد.

بازار مسکن در سال‌های 91 تا 95 یک دوره رکود را تجربه کرد، در این دوره دولت تلاش کرد با افزایش سقف تسهیلات مسکن در بانک‌ها و تحریک تقاضا، این صنعت را از رکود خارج کند تا به دنبال آن چرخ تولید در صنایع وابسته‌ای چون فولاد، مصالح ساختمانی و تجهیزات مرتبط بچرخد. سیاست‌گذاران اقتصادی به خوبی می‌دانستند که باید بازار مسکن را برای مصرف‌کنندگانی که قدرت خرید کافی ندارند، جذاب کنند تا از یک سو سرمایه‌گذاران و انبوه‌سازان را از ورشکستگی نجات دهند و از سوی دیگر راهی برای ایجاد رونق در بیش از 300 صنعت وابسته به ساخت و ساز مسکن بیابند.

این وضعیت را وقتی در کنار میزان تسهیلات خرید مسکن در ایران که کم بوده و سود آن بالاست، قرار دهیم- در حالی که در سایر کشورها 80 درصد قیمت واقعی ملک به خریداران تسهیلات پرداخت می‌شود- اوضاع این روزهای خریدارن مسکن چندان خوش به نظر نخواهد آمد.

بر این اساس مبلغ وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای انفرادی در تهران ۸۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت از جمله زنجان ۶۰ میلیون و برای سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان است. برای زوجین نیز در تهران تا ۱۶۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۰ میلیون و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان اختصاص پیدا می‌کند.

البته این در شرایطی است که متقاضی باید نصف مبلغ وام مورد نظر را به مدت یک سال در حساب خود سپرده‌گذاری کند تا بتواند از تسهیلات با بهره کم (8 درصد) بهره‌مند شود. در شرایطی که سپرده‌ای در حساب نباشد، متقاضی باید پیه سود تسهیلات 18 درصد را به تن بمالد و با خرید اوراق به قیمت روز، نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کند!

البته با افزایش ساعتی برخی مصالح ساختمانی و به تبع آن افزایش قیمت مسکن، در شهری چون زنجان حتی اگر 60 میلیون تومان پول برای سپرده‌گذاری در بانک را داشته باشید و از سقف تسهیلات 120 میلیون تومان نیز استفاده کنید، با مبلغ 180 میلیون تومان بعید است که بتوان مسکنی تهیه کرد و ماهانه یک میلیون و 600 هزار تومان نیز به عنوان اقساط 12 ساله آن پرداخت کرد و به مشکلی نخورد، در شرایطی که حقوق قانون کار امسال یک میلیون و 500 هزار تومان تصویب شده است.

به گزارش افکار نیوز، یک کارشناس اقتصاد مسکن نیز اخیرا درباره اقدامات دولت در حوزه مسکن در سال ۹۸ اعلام کرده: فکر نمی‌کنم دولت هنوز برنامه خاص و روشنی برای این حوزه داشته باشد. متاسفانه برخی از مسئولان بخش مسکن را رها کرده‌اند!

ستاریان پیش‌بینی کرده که صنعت ساختمان هنوز وارد رکود عمیق نشده است و اکنون این بخش دارای رونق بسیار کمی است و رکود احتمالا از شهریور سال ۹۸ اتفاق خواهد افتاد.

وی بخش اقتصاد را تحت تاثیر بازار ارز و سکه و طلا می‌داند و معتقد است تا این بازارها به ثبات قطعی نرسد شرایط به همین منوال ادامه می‌یابد زیرا مردم هنوز تردید دارند که ارز با همین قیمت خرید و فروش شود، در نتیجه سرمایه‌ها وارد بازار مسکن نمی‌شود و اگر این ثبات اتفاق بیافتد می‌توانیم امیدوار باشیم که سرمایه‌ها وارد بازار مسکن شده و این بخش رونق یابد و در این شرایط شاید رکود پس از شهریور ۹۸ اتفاق نیافتد.

در کشوری که هیچ پیش‌بینی اقتصادی و غیراقتصادی در آن درست از آب در نمی‌آید، فقط باید دعا بود این پیش‌بینی نیز تحقق نیابد و بازاری که 300 صنعت بدان وابسته است، رونق گرفته و از قمیت‌های کاذب آن کاسته شود تا امید خانه‌دار شدن برای بسیاری از خانواده‌ها رنگ نبازد.

اقدام کننده: روزنامه صدای زنجان

sedayezanjannews.ir/nx1079
نام
ایمیل
نظر*


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»