کد خبر: 8923
1401/03/31 - 18:18


آخرین آواز قورباغه ها

معصومه نوروزی

پایگاه خبری صدای زنجان

و خداوند می فرماید : وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ ؛ هر چيز زنده ای را از آب پديد آورديم » !

و خداوند قبل از خلقت هر چیزی، نخست آب را خلق کرد و تخت فرمانروایی خود را نیز بر روی آب بنا کرد و تمام سطح زمین را آبهای حاصل از بارانهای سیلابی فرا گرفت و این آبها به تدریج در گودالها و چاه های عظیم جاری شدند و خشکیها را از دل آب بیرون کشیدند!  و در دل کوههایی که به منزله میخ استوار شدند تا مانع لرزشها شوند آبهایی گوارا جای داند تا حیات و هستی را برقرارکنند! و خداوند ، با رحمت و مهربانی خود زمین را با موجودات زنده به وسیله آب زنده گردانید و آبی پاک و پاک کننده از آسمان فرو فرستاد ، که بشارتگر زیبایی و آبادی بود ، تا آلودگی ها را پاک گرداند و اسبابی برای زیستن جانداران روی زمین باشد و با وزش بادها و هرم سوزان آفتاب و بخارات حاصل از آبهای روان ، دریاها و اقیانوسها ، ابرهای بارداری را تشکیل و باران را بر روی زمین نازل کرد و بدین شکل قدرت عجیب آفرینش را با تصاویری بی نظیر و زیبا به نمایش گذاشت!

همانطور که می دانیم آب نقش بسزایی در زندگی انسانها و همچنین پیامبران و اولیا خدا داشته است و اکنون پس از گذشت سالیان سال، این مادر مهربان و فرتوت ، که همیشه آغوشش برای مخلوقات خداوند باز بوده و هست ، با مشکلات عدیده‌ای دست وپنجه نرم می کند ، همچون کم آبی و خشکی ! که متاسفانه همه این نامهربانی ها نیز زاده انسانهایی با زیاده خواهی و حرص و طمعش در طول تواریخ مختلف بوده است ، که بستر زمین را دستخوش تغییرات ناخوشایندی کرده و بیشترین آسیب را به دامن طبیعت و جامعه بشری و دیگر موجودات زده است!

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و اعمال سیاستهای غلط و استخراج بی رویه آبها و منابع معدنی و جنگلی ، با ایجاد بستر بیابانها و خشکی در نقاط مختلف کشور مواجه هستیم. کم آبی و نابودی درختان و عدم جایگزین کردن درختان جدید وخشکی ابر رودهایی چون کارون ، زاینده رود و قزل اوزن و همچنین دز ... و دریاچه ها ، مرغزارها و آبراه ها و چشمه سارها ، عواملی هستند که باعث بوجود آمدن بیابان های خشک و بی آب و علف و همچنین باعث آتش گرفتن و سوختن جنگلها و مراتع شده است ، که زندگی هر جنبنده ای را به خطر انداخته و این یعنی بیابان زایی ! آمدن گرد و غبارها و ریزگردها که سلامت انسانها‌ را نیز با خطری جدی مواجه ساخته ازدیگر سیاست های غلطی است که باعث بروز آن در داخل کشور نیز شده است ، جدا کردن آب دریاچه ارومیه با راه آسفالتی به دو نیمه مساوی که خود عامل ثبات و ساکن ماندن آب و خشکی آب دریاچه شده است ؛ راهی است که به دنبال آن نیز ریزگردهای نمکین پدیدار خواهند شد ! و از دیگر سیاست های نادرستی که صورت گرفته است ، سد سازی به صورت انبوه و بدون حساب و کتاب  و بدور از تحقیقات علمی می باشد که صرفا برای بزرگ نمایی مدیریتی بوده و امروزه کاربرد خاصی نداشته است ! فارغ از این که باعث نابودی آبهای زیر زمینی و هزینه های مازاد در مناطق مختلف شده است، چرا که با بالا آوردن آب های زیرزمینی در مکان های باز و بدون مسقف که در معرض گرمای آفتاب و جریان بادها در طول فصول مختلف موجب تبخیر آن شده از دیگر دلایل هدر روی آب بوده ، که می توان گفت حرکتی غیرحرفه ای و غیر استاندارد می باشد !

پیرو مبحث بالا، بی مهری به درختان و جنگلها و ایجاد بیابانها و صحراهای خشک ، که حیات جانداران و انسانها را به خطر انداخته ، اقلیم جغرافیایی کشور نیز دگرگون شده  است !  از جمله : نشست زمین و آمدن سیلابها و زلزله ها در مناطق مختلف می باشد! که یکی از دلایل اصلی نشست و بلعیدن زمین ، همین بی آب بودن بستر زیرزمینی و قنات ها می باشند که نقش ستونهای زیر زمین را ایفاء می کردند! و همینطور دلیل اصلی جابجایی گسل ها و بروز زلزله های گاه و بیگاه ، با ریشترهای بالا و خطرناک نیز ، خشکی زمین می باشد که ، تنش و ترس را برای هموطنانمان به ارمغان آورده است!

متاسفانه امروزه آب در سرزمین ما به افول و نابودی است و علی ‌رغم شعارهای دیکته شده چندین ساله ، هیچ ارگان یا سازمان و یا نهادی به صورت جدی برای حل این معضل پیش آمده ، قدم جدی برنداشته است! به عنوان مثال شرایط آب و هوایی و اقلیم کوهستانی زنجان با کمبود نزولات بارشی و آسمانی و خشکی سدها و رودها ، جایی برای کشت محصول پرآبی چون برنج و هندوانه نداشته است ، اما به یمن توجه مسئولین محترم ، متاسفانه با انبوه شالیزارهای برنج در محدوده زنجانرود و طارم و همچنین کشت پرهزینه آبی هندوانه ، که آب زیادی را می بلعد مواجه هستیم که با بهره‌ برداری بی‌رویه از چاه های عمیق و ساخت استخر و هدایت آب رودخانه ها با پمپ برای آبیاری کشاورزی و بی توجه به ضایع کردن حقوق دیگران در زیر بیرق بی توجهی و غفلت مدیران مربوطه ، همچنان ادامه داشته و خواهد داشت ، در حالی که مسئولین ذی ربط با توجه به تعهد و مسئولیتی که دارند موظف هستند ، با مستقر کردن ناظران خود در مناطق کشاورزی ، کشاورزان را از وضعیت موجود  مطلع ساخته و آنها را ملزم به رعایت بایدها و نبایدهایی بکنند ، که تا حدی جلوی پیشرفت این معضل را بگیرد! اما متاسفانه با سهل انگاری سازمان جهاد کشاورزی و سازمان آب منطقه ای ، مشکلات همچنان به حول و قوه خود ، هر روز بیشتر از دیروز در حال پیشروی است ! که تاوانش را باید عامه مردم بدهند و همچنین آبیاری چمن های فضای سبز شهرداری نیز خود معضلی است که متاسفانه با بی توجهی مسئولین شهرداری نیز مسئله موجود را بغرنج تر می کند ، که در آینده ای نه چندان دور تلخی این شوکران را ، با جان و دل لمس خواهیم کرد .

از آنجایی که مقوله آب در هر کجای دنیا از ارزش ویژه ای برخوردار است و همه دولتها نگاه ویژه ای به آن دارند از اینرو به مناسبت عظمت آب ، روزی را با عنوان روز جهانی آب نامیده اند و بدنبال آن به آموزش اصولی مردمان خود پرداخته و آنها را ملزم به رعایت مقررات خود کرده اند ، و این جوامع با اصلاح و تغییر عادتهای شخصی و اجتماعی ، پایبند به قواعد و مقررات خود هستند که مبادا در آینده با مشکلات کشورهای بی آبی چون ما گرفتار شوند ! ما نیز باید از مدتها قبل ، با الگو برداری از کشورهای پیشرفته و با تغییر و اصلاح رویه فردی و اجتماعی وساماندهی قوی و حرفه ای از بروز این مشکل جلوگیری می کردیم تا اکنون با این وضعیت اسفناک مواجه نبودیم! البته بدتر از موقعیت پیش آمده ، غفلت خود ماست که هنوز متوجه شدت و حدت این خطر پیش آمده نیستیم و بدون هیچ احساس وظیفه ای  و تغییری ، همچنان به اشتباهات و عادتهای غلط و قدیمی خود ، ثابت قدم هستیم و دریغ از آن که اندکی به فرصت باقی مانده بیندیشیم! اکنون باید با آگاه سازی و ایجاد تکلیف بین تک تک مردم و مدیریت اصولی وکاربردی مسئولین جلوی پیشرفت فاجعه را بگیریم! چرا که نبود تعهد مدیریتی و دانش کافی و بی توجهی مردم ، ازعمده ترین دلیل بروز این مشکلات می توان برشمرد و حال باید با تدابیر خاص و ویژه به حل و جبران مشکلات  پیش آمده ، با اتحاد و همبستگی و سعی در صرفه جویی و رعایت اصول مصرف آب ، قدمی هر چند ناچیز برداریم! چرا که آب مایه حیات است و زندگی  و نبودش ممات است و نیستی! تا فرصت هست بایدکاری کرد و راه عقلانی در پیش گرفت و این امر مهم نیازمند دلسوزی و همدلی تک تک هموطنان می باشد که دست در دست هم با عزمی راسخ برای رسیدن به نتیجه مطلوب گام برداریم و نویدبخش فرزندان و آیندگان باشیم و امید که در فصل های آتی لطف پروردگار شامل حالمان شود و شاهد بارشهای فصلی و فراوانی نعمت در سرزمین کهن آباء و اجدادیمان باشیم.

 انتهای پیام/

اقدام کننده: دبیر تحریریه

sedayezanjannews.ir/nx8923


درباره ما تماس با ما آرشیو اخبار آرشیو روزنامه گزارش تصویری تبلیغات در سایت

«من برنامه نویس هستم» «بهار 1398»